Kultura

„Drzewem jestem” to ponad 60 wielkoformatowych ołówkowych rysunków, które swój początek miały w realnej rzeczywistości nadwiślańskich łąk. Tamtejsze wierzbowe „matuzalemy” stały się ich pierwowzorem, by później w przestrzeni pracowni stać się artystycznym i metaforycznym „obrazem człowieczym”.

Już jutro w Muzeum Miejskim w Żywcu odbędzie się wernisaż wystawy Lecha Kowalczyka "Jestem drzewem". Wydarzenie zaplanowano na godzinę 12.00. 

Metafora ta pozwoliła na własne refleksje, zachęcając do poszukiwania przestrzeni, gdzie moglibyśmy znaleźć najbardziej dogodne warunki do lepszego zrozumienia  siebie i drugiego człowieka. Takich „schopenhauerowskich aspektów życia”.

 Lech_Kowalczyk_zaproszenie_1.10.22.jpg

Praca nad tym projektem umożliwiła porównywanie emocji ludzi  pozostających w osamotnieniu, z moimi własnymi, zaczerpniętymi

z moich „wewnętrznych światów równoległych” -  i późniejsze swobodne przekształcanie ich w dzieła artystyczne.

 Zdarzało się, że stawałem się ich oczami, bywałem „lekarzem ich dusz”, rysując ich wyobrażenia, marzenia, stany lękowe, pomagając im intuicyjnie w nie radzeniu sobie z samotnością.

Realizacja projektu artystycznego „Drzewem jestem” stała się  sposobem na uwolnienie się od ciężarów niespodziewanej izolacji jakie narzucił nam czas pandemii i rozmowy z ludźmi o ich samotności.

fotografia_Lech_Kowalczyk.jpg

Lech Kowalczyk:

     Studiował na katowickim Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, gdzie w 1978 r. uzyskał dyplom z rysunku i malarstwa i projektowanie graficznego. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 1979 r.   

     Zdobył wiele nagród za swoje rysunki, za które również został wyróżniony w 4-albumowym wydawnictwie „Contemporary Art Print of the World” wydanym przez International Art Center Kioto w 1989 r. Wystawiał swoje prace w Katowicach, Tychach, Wrocławiu, Oświęcimiu, Suwałkach, Lizbonie, Ljublanie, Rijece, Cleveland, na Biennale Grafiki w Biella (Włochy), na Lahti Poster Biennale 1984 - 1990. Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Bytomiu, rysunki zakupione przez ambasadę Szwajcarii w byłej Jugosławii.

     W swej działalności twórczej maluje obrazy, rysuje, zajmuje sie grafiką warsztatową i wydawniczą. Jest autorem plakatów, ilustracji książkowych i scenografii. Zajmuje się też design`em przemysłowym i architektonicznym. Zaprojektował ok. 90 znaków firmowych. Jest m.in. autorem kompletu elementów stylu firmowego wraz z logotypem Browarów Tyskich, MOSiR-u w Zabrzu i Beruniu, scenografii „Śląskich Jesieni Gitarowych” 1986 - 2014, Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów w Katowicach 1987 - 1999, Konkursów Wokalistyki Operowej w Bytomiu 1981 - 1993 oraz wielu wystaw promocyjnych „Dni Nauki Polskiej”: w Moskwie, Pekinie, Sofii, Plovdiv, Poznaniu, Katowicach, Lipsku i Dreźnie. Jest autorem showroom`ów dla amerykańskiej firmy Adient.   

     Wędruje i wspina się, rysując w Tatrach, Alpach i Himalajach, w górach Maroka, na Kaukazie i w Andach peruwiańskich, co zaowocowało tworzeniem wystaw: „Świat wokół mnie”, „Na krańcach świata”, „Na szlaku karawan”, „Szczeliny”, „Drzewem jestem - rysunki wyobrażone”.