Kultura

W Ujsołach w nocy z soboty na niedzielę w niebo wystrzeliły płomienie Wawrzyńcowej Hudy. Czy ogień przegonił "koronawirusa", tak jak niegdyś inne zarazy nawiedzające wioskę?

  • W Ujsołach Huda zapłonęła już po raz kolejny.
  • Wawrzyńcowa Huda tyko w Ujsołach jest autentyczną formą tego zwyczaju.
  • W Amfiteatrze Pod Muńcołem w Ujsołach nie zabrakło atrakcji


8 sierpnia w Ujsołach odbyły się już po raz czterdziesty drugi Wawrzyńcowe Hudy. Na deskach amfiteatru "Pod Muńcołem" wystąpiły polskie oraz słowackie zespoły regionalne. Swój repertuar zaprezentowały m.in Młode Juhasy z Ujsół, Kapela "Zdrowe Korzenie" z Milówki oraz zespoły ze Słowacji. Uczestnicy wydarzenia mogli bawić się również przy dźwiękach zespołu Zbóje Banda. 

W ramach imprezy można było zakupić ciekawe pamiątki, regionalne przysmaki oraz spróbować dań przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ujsołach. Zwieńczeniem wydarzenia było podpalenie o godzinie 22.00 Hudy, 30 metrowej konstrukcji składającej się z jałowca oraz suchego chrustu. 

Kiedy rozpoczęła się tradycja palenia hudy w Ujsołach? Jak wyjaśnił wójt Ujsół Tadeusz Piętka - kiedy pytał o to swojego dziadka, ten odpowiedział, że tym pytaniem nie warto zaprzątać sobie głowy, gdyż w Ujsołach hudy płonęły od setek lat. Huda płonęła w Ujsołach od zawsze - zaznaczył wójt Gminy Ujsoły Tadeusz Piętka - w tym roku zapłonęła również, by podtrzymać tę ważną dla Ujsół tradycję. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.