Wydarzenia

Szóstą dobę trwa strajk płacowy w żywieckiej spółce Hutchinson 2, w którym uczestniczy blisko tysiąc pracowników. Dyrekcja firmy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie podjęła rzeczowych rozmów na temat podwyżek wynagrodzeń i zakończenia tego protestu.

Podbeskidzka „Solidarność”, która od początku wspiera żywiecki protest, podjęła decyzję o zorganizowaniu w  samo południe 7 czerwca solidarnościowej pikiety przed bramami zakładu przy ul. Stolarskiej w Żywcu. „Będzie to wyraz naszego poparcia dla żądań strajkujących. Do udziału w pikiecie zapraszamy także związkowców z innych regionów Polski. Swoją obecność w Żywcu już zapowiedział przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda” – mówi szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz.

Przypomnijmy: od wielu miesięcy „Solidarność” żywieckiej spółki Hutchinson 2 domaga się podwyżki płac dla całej załogi w wysokości 3,70 zł do stawki godzinowej. Wielomiesięczne negocjacje nie przyniosły żadnego rozwiązania. W tej sytuacji, po wyczerpaniu wszelkich innych możliwości, „Solidarność” podjęła decyzję o  bezterminowym strajku. Rozpoczął się on w czwartek 26 maja. W pierwszym dniu protestowało ok. 30 procent załogi, od piątku w strajku uczestniczy niemal cała załoga.

Wbrew zapowiedziom dyrekcja zakładu nie podjęła rzeczowych rozmów. Wśród protestujących rośnie napięcie, potęgowane przez naciski pracodawcy na strajkujących oraz pojawiające się informacje o próbach wyprowadzenia produkcji z tego zakładu. „Z drugiej strony obserwujemy determinacje ludzi. Nie ma mowy o zakończeniu strajku bez spełnienia naszych żądań. O poparciu załogi dla naszych działań najlepiej świadczy fakt, że w ciągu ostatnich dni do naszego związku wpisało się ponad stu nowych członków!” – mówi Krzysztof Gaj, przewodniczący „Solidarności” w tej spółce.

W ubiegłym tygodniu poparcie dla strajkujących wyrazili delegaci na krajowy zjazd „Solidarności”. Do dyrekcji zakładu nadchodzą z całej Polski maile popierające żądania załogi (więcej na ten temat TUTAJ). Ruszyła też akcja zbierania pieniędzy na wsparcie strajkujących. Można ich wesprzeć poprzez wpłaty na portalu zrzutka.pl – adres znaleźć można TUTAJ .