Wydarzenia

W niedzielę (25 lutego) funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu zatrzymali kolejnego kuriera podejrzanego o organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy.


Warto przytoczyć, iż sprawa miała swój początek w październiku 2023 r. w trakcie Tymczasowego Przywrócenia Kontroli Granicznej na granicy polsko-słowackiej. W ramach prowadzonych czynności służbowych funkcjonariusze wytypowali do kontroli pojazd, którym kierował mężczyzna. Kierujący busem zatrzymał pojazd po czym z niego wysiadł i zaczął uciekać pieszo. Mundurowi niezwłocznie podjęli za nim pościg, jednakże bezskuteczny. Jak się okazało w przestrzeni ładunkowej porzuconego pojazdu była grupa nielegalnych migrantów, którzy mieli być przewiezieni na terytorium Niemiec.
Podjęte przez sosnowieckich pograniczników działania operacyjne pozwoliły ustalić zbiegłego kierowcę busa oraz miejsce jego pobytu. Mężczyzna został zatrzymany w jednym z hosteli pracowniczych w centralnej części Polski. Nie spodziewał się wizyty funkcjonariuszy – był przekonany o swojej bezkarności.

Mężczyzna w trakcie przesłuchania przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu tj. organizowania innym osobom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy.

Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Czynności w tej sprawie są prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.