Wydarzenia

Po raz dwunasty wyruszyła 30 kwietnia 2024 r. pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do łagiewnickich sanktuariów – Bożego Miłosierdzia oraz św. Jana Pawła II.

Na czele ponad 1200 osób idzie kapłan ze specjalną monstrancją z Jezusem eucharystycznym, adorowanym w drodze przez pielgrzymów. Pątnicy niosą też krzyż i księgę Ewangeliarza. Przejdą stukilometrowym szlakiem i 3 maja dotrą do miejsca kultu w Krakowie-Łagiewnikach. Dziś zatrzymają się jeszcze w Kętach, gdzie odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia i wezmą udział w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Romana Pindla.

Pielgrzymkę rozpoczęła modlitwa zawierzenia przed Pietą Hałcnowską, którą poprowadził kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny. „Maryjo, pomóż mi zobaczyć w każdym odrzuconym bliźnim oblicze opuszczonego Boga, który pragnie, aby go ktoś dostrzegł, przytulił i pocieszył. Najświętsza Matko, zawierzam tobie wszystkich pielgrzymów, tobie zawierzam siebie, sprawy mego serca, rodzinę, parafię, całą naszą diecezję, wszystkich potrzebujących twojej pomocy. Otaczaj nas swoją macierzyńską opieką, a miłość twoja niech nam będzie światłem łagodnym, które rozświetla krzywe drogi życia i prowadzi prosto w ramiona twojego ukochanego Syna” – modlił się kapłan w hałcnowskiej bazylice.

Z pielgrzymami do Łagiewnik wyruszyło także kilkudziesięciu księży oraz sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń. Idą diakoni i klerycy z seminarium duchownego. po południu pątników pożegna i pobłogosławi w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa jubileuszowy Rok św. Jana Kantego, który zmarł 550 lat temu.

Trasa pielgrzymki prowadzi malowniczymi drogami Małopolski. Do sanktuarium w Łagiewnikach pątnicy dotrą 3 maja br., w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W drodze do kaplicy św. Faustyny i bazyliki odwiedzą łagiewnickie Centrum św. Jana Pawła II.

Hasło tegorocznej wędrówki to „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Przewodnikiem głównym pielgrzymki jest ks. Marcin Samek, wikary w parafii w Rzykach.

Piesza pielgrzymka bielsko-żywiecka to jedyna tego typu diecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ubiegłych latach wśród pątników, którzy przeszli trasę z Bielska-Białej do Łagiewnik, dominowali młodzi ludzie z Podbeskidzia, ale szły także osoby z innych stron Polski, a nawet z zagranicy.