Wydarzenia

Kilka dni temu na naszą redakcyjną skrzynkę dotarł niepokojący list od jednego z Czytelników. Z informacji w nim zawartych wynikało, że do żywieckiego szpitala nie są przyjmowani pacjenci w stanie nagłego zagrożenia życia.

List otrzymaliśmy w dniu 14 listopada. Czytamy w nim:

Uprzejmie informujemy, że w Żywieckim Szpitalu obsługiwanym przez Inter Health Canada od ponad tygodnia jest nieczynna Internistyczna Izba Przyjęć! Pacjenci w stanie nagłego zagrożenia życia nie są przyjmowani.
Zespoły Ratownictwa Medycznego są odsyłane z kwitkiem do ościennych szpitali. Starosta Powiatu Żywieckiego twierdzi, że jest to wina lekarzy, którzy nie chcą pracować na warunkach, które są im proponowane.
Dziwi nas fakt, gdy Starosta Andrzej Kalata w ramach umowy PPP nie reaguje na niezapewnienie świadczeń przez Inter Health Canada czyli niewywiązanie sięz umowy.
Jak wiemy Inter Health Canada jest podmiotem prywatnym a nie państwowym.
Jako mieszkańcy twierdzimy, że w wyniku tak rażących zaniedbań umowa partnerska powinna być rozwiązana natychmiastowo.

Z zapytaniem o stanowisko w tej sprawie zwróciliśmy się do Szpitala Żywiec oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu Dariusz Szatanik – w dniu 16 listopada tego roku dyrekcja Szpitala Żywiec przekazała Powiatowi informację dotyczącą zamknięcia Internistycznej Izby Przyjęć. Jak czytamy w dokumencie:

Działając w imieniu Szpitala Żywiec, nawiązując do wcześniejszych komunikatów w zakresie organizacji pracy naszego szpitala, uprzejmie informuję, że w związku przekształceniem oddziału wewnętrznego naszej placówki w oddział covidowy, Szpital Żywiec nie dysponuje łóżkami dla pacjentów internistycznych z ujemnym wynikiem SARS-CoV-2. Szpital Żywiec przyjmuje do hospitalizacji, w miarę dostępności łóżek, pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Zatem również Izba Przyjęć funkcjonuje w oparciu o powyższe zmiany. W pełni funkcjonuje Izba Przyjęć w zakresie chirurgicznym, urazowo-ortopedycznym, pediatrycznym i ginekologiczno-położniczym. Natomiast w części internistycznej Szpital Żywiec przyjmuje pacjentów z potwierdzeniem zakażenia bądź z wysokim prawdopodobieństwem zakażenia SARS-CoV-2.

W odpowiedzi na nasze zapytanie rzeczniczka prasowa Szpitala Żywiec Karolina Kocięcka poinformowała naszą redakcję, że:

W związku z wnioskiem Ministerstwa Zdrowia na prośbę Urzędu Wojewódzkiego o przygotowanie kolejnych miejsc dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 i wymagających hospitalizacji, w Szpitalu Żywiec trwają przygotowania do rozszerzenia tzw. oddziału covidowego o nowe łóżka. W związku z tym obecnie do oddziału chorób wewnętrznych przyjmowani są jedynie pacjenci internistyczni, którzy mają pozytywny wynik testu na koronawirusa.
Izba przyjęć internistyczna przyjmuje pacjentów zakażonych SARS-COV-2 lub pacjentów z objawami covidowymi. Izba przyjęć przyjmuje pacjentów chirurgicznych, ortopedyczo-urazowych, położniczo-ginekologicznych oraz pediatrycznych.

Dyrekcja placówki zamieściła również na swojej stronie internetowej podziękowanie dla Lekarzy, Pielęgniarek, Położnych, Ratowników Medycznych, Diagnostów, Laborantów oraz całego Personelu, którzy „pomimo wyjątkowo trudnej sytuacji kadrowej pozostali przy Pacjentach z Powiatu Żywieckiego i innych miejscowości i walczą o ich życie i zdrowie każdego dnia w ekstremalnie trudnych warunkach”.
Szpital Żywiec zapewnia w swoim stanowisku, że stara się, przy ogromnej pomocy ze strony Personelu Szpitala, w dalszym ciągu zwiększać ilość dostępnych łóżek na Oddziale Covidowym. Obecnie Szpital Żywiec posiada już 30-łóżkowy Oddział Covidowy z 4 stanowiskami respiratorowymi, dedykowany pacjentom zakażonym SARS-CoV-2 oraz 4 łóżka obserwacyjno-izolacyjne w Izbie Przyjęć i czeka na wyrażenie zgody przez odpowiednie organy na możliwość dodania kolejnych łóżek na tym oddziale, gdyż ratowanie ludzkiego życia jest wartością nadrzędną.

Zdjęcie: Szpital Żywiec