Wydarzenia

W niedzielę 21 października 2012 roku przy kościele w Leśnej będzie można oddać krew i zbadać ją w celu sprawdzenia zgodności tkankowej szpiku. A wszystkie te działania dla Agaty, która dowiedziała się, że jest chora na białaczkę.  Potrzebująca jest mamą dwójki dzieci, w tym rocznego niemowlaka. Krew będzie można oddać przy kościele w godzinach od 8.00 do 13.00Dla Agaty poszukiwane są osoby z grupą krwi BRh +

Warto jednak zaznaczyć, że  każdy pobór krwi – czy to w celach rejestracji w Banku Szpiku, czy to na potrzeby transfuzji – będzie stanowił nieodzowną pomoc dla wielu innych potrzebujących. Dlatego każdy, kto zechce pojawić się i przyłączyć do akcji, będzie mile widziany!

Aby oddać szpik  trzeba najpierw zbadać krew bądź wymaz z policzka by oznaczyć antygenty zgodności tkankowej HLA klasy I i II. Osoba taka zostaje wpisana do bazy. Jeśli pacjent oczekujący na przeszczep szpiku posiada identyczne antygenty HLA dawca zostaje powiadomiony o konieczności zgłoszenia się do jednego z ośrodków na pobranie szpiku.

Nie bójcie się oddawać szpik. Pewno wielu z Was słyszało, że pobierając szpik to bardzo boli lub, że pobiera się go z kręgosłupa, albo, że na ciele pozostają blizny. To w jaki sposób chcemy oddać szpik zależy tylko i wyłącznie od nas. Można go pobrać z krwi obwodowej z żyły przedramienia lub ze szpiku z kości biodrowej. Zabieg jest bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy, a komórki szpiku ulegają stałej regeneracji. Dawcą może zostać osoba od 18 do 55 roku życia, ważąca minimum 50 kg. Oddawanie szpiku jest bezbolesne dla dawcy.

W imieniu rodziny oraz przyjaciół bardzo prosimy o pomoc i wsparcie.