Wydarzenia

O potrzebie współpracy Kościoła i państwa, integracji i szukaniu wspólnego mianownika w życiu społecznym, a także o dobru wspólnym mówili uczestnicy spotkania synodalnego w ramach duszpasterstwa parlamentarzystów i samorządowców.

Powoli dobiega końca diecezjalny etap Synodu Biskupów, który został zwołany przez papieża Franciszka. Tym razem w synodalnej debacie udział wzięło około 25 osób. Byli wśród nich: poseł na Sejm RP i wiceminister, prezydenci i burmistrzowie miast, naczelnicy gmin, starostowie oraz radni rad gminnych, miejskich i powiatowych. Spotkanie poprowadził ks. Marek Studenski, duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców diecezji bielsko-żywieckiej, który przybliżył specyfikę zagadnień synodalnych. O drodze synodalnej, która, według założeń całego przedsięwzięcia, nie zakończy się wraz z trwającym obecnie synodem, opowiedział Robert Karp – jedna z osób odpowiedzialnych za synodalną syntezę diecezjalną.

Uczestnicy dyskusji mówili m.in. o potrzebie budowania autorytetów – na miarę św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zdaniem większości, to właśnie takie osoby są w stanie pozytywnie zainspirować i pociągnąć ku dobremu konkretne środowiska danej społeczności.

Pojawiła się propozycja organizacji spotkań księży proboszczów danej parafii z organami władz samorządowych. „Dobra współpraca organów gminy z proboszczem to wspólne dostrzeżenie problemów mieszkańców czy konkretnej rodziny, domu” – wskazano i zaakcentowano potrzebę współpracy Kościoła i państwa. Uczestnicy synodalnej debaty dostrzegli konieczność integracji i szukania wspólnego mianownika w życiu społecznym, określania kształtu dobra wspólnego.

„Dyskusja nie powinna się skończyć w momencie, kiedy skończy się synod, powinna trwać dalej” – przypomniano, odwołując się do założeń procesu synodalnego prowadzonego i inspirowanego przez Ducha Świętego.

Ważnym tematem zagadnień poruszanych przez uczestników spotkania były problemy wychowania młodego pokolenia. Zdaniem reprezentantów samorządów, młodzi ludzie powinni umieć dobrze wykorzystywać współczesne media tak, by umieli dostrzegać niewłaściwe postawy i zachowania w życiu publicznym i społecznym. W tym kontekście zwrócono też uwagę na takie ukazywanie roli religii i wiary, by młody człowiek mógł przekonać się, iż „religia nie jest smutna, lecz jest wiarą radosną”.

Odwołano się do innych postulatów, jak chrześcijański obowiązek ewangelizacji w danym środowisku, powrót do źródeł, do Pisma Świętego i Ewangelii.

Wspomniano także potrzebę „ocieplenia” stosunków kapłan – wierni. „Chodzi o to, aby ksiądz miał czas na zatrzymanie się dla konkretnego człowieka, wsłuchanie się w problemy środowiska. Wskazywano na potrzebę „kapłanów z charyzmą”

Spotkanie synodalne rozpoczęło się i zakończyło wspólną modlitwą.

Duszpasterstwo parlamentarzystów i samorządowców proponuje rodzaj formacji oraz wspiera duchowo pełniących istotne funkcje społeczne. Jednym z najważniejszych zadań tej grupy jest integracja osób zaangażowanych w moderowanie życia społecznego z Kościołem lokalnym.

Informacja i zdjęcie: Diecezja Bielsko-Żywiecka