Wydarzenia

 SUKCES GRUPY PLASTYCZNEJ MIEJSKIEGO CENTRUM KULTURY

Goleniowski Dom Kultury jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Pięknej „Color Art". Tematem tegorocznego jest „Folklor czterech stron świata".

To już XXIII edycja Festiwalu organizowanego nieprzerwanie od 1990 roku. Patronat honorowy objął nad nim Polski Komitet do spraw UNESCO, a wsparcia udzielają: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Gminy i Miasta Goleniów oraz Stowarzyszenie Brama Vitae. Festiwal organizowany jest w trzech kategoriach: malarstwo (w czterech grupach wiekowych od 6 do 24 lat), grafika i fotografia (od 12 do 24 lat).

colorart_lfolk


Nagrodą finansową honorowane są trzy najlepsze prace w poszczególnych kategoriach wypowiedzi artystycznej. Przyznana została również nagroda Grand Prix Festiwalu.

Laureaci „Color Artu" zostali zaproszeni do Goleniowa w terminie: 28 maja – 2 czerwca 2013 roku na koszt Goleniowskiego Domu Kultury. Nagrodzone oraz wyróżnione w konkursie prace eksponowane będą na wystawie festiwalowej.

W dniu 20 kwietnia 2013 roku w Goleniowie komisja w składzie:

Leszek Żebrowski - Przewodniczący - Profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, twórca ponad 250 plakatów głównie o tematyce kulturalnej.

Susanne Prinz - Jugendkunstschule Greifswald

Andreas Sappelt - Kulturamt Universitat und Hansestadt Greifswald

Ewa Aberbuch - Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu

Sylwia Gajewska - Pracownia Plastyczna - Goleniowski Dom Kultury

Lucyna Skałecka - Włodarczyk - Organizatorka międzynarodowych plenerów malarskich , mecenas sztuki i pasjonat malarstwa

Zbigniew Jaworski - Artysta malarz . Pracownia Malarstwa – Goleniowski Dom Kultury

Joanna Czajkowska - Lisiak - Fotoklub "Scena" - Goleniowski Dom Kultury

Grzegorz Mielewczyk - Fotoklub "Scena" - Goleniowski Dom Kultury

Wiesław Krause - Fotoreporter - Gazeta Goleniowska

Agnieszka Surmacz - Sekretarz komisji – Goleniowski Dom Kultury

Joanna Czerny-Wojciechowska - Kurator Festiwalu

dokonała oceny prac nadesłanych na XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej "Color Art" realizowany pod Patronatem Polskiego Komitetu do Spraw UNESCO i postanowiła przyznać dla Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu:

NAGRODA POZA REGULAMINOWA

Na szkle malowane

I miejsce -  Olga Mizia,

II miejsce-  Wiktoria Sojka

III miejsce – Martyna Gibas

Wyróżnienia:

Hanna Pątek

Emilia Tarnawa

Filip Urbaś

Grafika

W I grupie - od 12 do 15 lat

III miejsce - Karolina Biel

Wyróżnienia:

Mateusz Pal

Dominika Zyzak

To uczestnicy zajęć plastycznych w klubie „Papiernik”  tworzących w tak wielobarwny, cudowny sposób swoje prace pod opieką Lilianny Pleńkowskiej i Ewy Hańczak.


DSCN3573

Jest to niezwykłe i  na stałe wpisujące się w historię Żywca wyróżnienie. Nie tylko grupy taneczne, ale i nasze grupy plastyczne- artystyczne godnie reprezentują naszą placówkę kulturalną w kraju i na festiwalach o randze międzynarodowej

Laureaci nagrodzeni w kat. I-III miejsc dzięki Dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu mogli osobiście odebrać nagrody finansowe oraz uczestniczyć wraz z laureatami z całego kraju w Festiwalu Sztuki Pięknej, gdzie organizatorzy , czyli Goleniowski Dom Kultury przygotowali wiele ciekawych wydarzeń: wycieczkę do Kołobrzegu i Trzęsacza, warsztaty plenerowe w  Podańsku z Lucyną Skałecką-Włodarczyk z malarstwa, grupy starsze  uczestniczyli natomiast  w zajęciach malarstwa i fotografii,. Uczestnicy warsztatów mogli spędzić czas na niezwykłym artystycznym wydarzeniu, jakim jest impreza Wielkie Malowanie Świata oraz wielu atrakcjach przygotowanych z okazji Dnia Dziecka w tym występie Teatru Kubika ze Szczecina.  Uroczystość otwarcia wystawy uświetnił występ grupy „ALEPAK”, a laureaci opowiadali o swoich inspiracjach, dzięki którym powstała nagrodzona praca. Wydany został katalog z pracami laureatów, a w amfiteatrze goleniowskim podczas Wielkiego Malowania Świata wszyscy tworzyli wielkoformatową pracę laureatki w kategorii : nagroda dla najlepszej pracy z powiatu goleniowskiego. Malowane na szkle zdobyły uznanie wśród jurorów swoją innością i oryginalnością. Dzięki zaproszeniu Kuratora Festiwalu Joannie Czerny-Wojciechowskiej nasza grupa zorganizowała warsztaty malowania na szkle dla wszystkich chętnych. Była to wielka zabawa, wiele nowych pomysłów, a w warsztatach swoich możliwości spróbowały również opiekunowie. Stało się to platformą wymiany własnych doświadczeń i wiele uczestników zainteresowało się tą formą wyrazu artystycznego. Było to świetną pomocą naszego regionu i naszych atrakcji turystycznych oraz kultury ludowej naszego regionu.

Dziękujemy Dyrektorowi GDK w Goleniowe – ZBIGNIEWOWI ŁUKASZEWSKIEMU za to wyjątkowe docenienie naszej placówki, wspaniała zabawę dla laureatów i wiele artystycznych przeżyć.

Info.: Liliana Pleńkowska