Wydarzenia

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa ministra Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Centrum Analiz Strategicznych dr. hab. Norberta Maliszewskiego oraz Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana na której został przedstawiony program szczepień przeciwko koronawirusowi.

  • Więcej szczegółów na temat programu szczepień ma pojawić się 11 grudnia
  • Tygodniowo rząd może szczepić ok. 180 tys. osób
  • Ma pojawić się system zachęt dla osób, które poddadzą się szczepieniom. Osoby te nie będą podlegały kwarantannie i nie będą uwzględniane w limitach domowych spotkań

  • Maseczki oraz zasłony nosa i ust zostają z nami na dłużej
  • Więcej informacji znajdziecie na stronie głównej żywiecinfo.pl


Dzisiaj rząd zaprezentował narodową strategię szczepień i w ciągu tego tygodnia chce ją przyjąć jako oficjalny dokument.

Każda osoba zaszczepiona otrzyma "status osoby zaszczepionej" i zostanie wpisana do państwowego rejestru. Status ten wiąże się kilkoma przywilejami, np. osoby te nie będą musiały odbywać kwarantanny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd zaczyna szukać oszczędności. Blokada premii, co z wypłatą 13-tego wynagrodzenia?

Szczepienie nie będzie się wiązało z końcem noszenia maseczek. W połowie miesiąc, około 15 grudnia pojawi się pełna mapa szczepień. Pierwsze dawki mają pojawić się już w styczniu.

Osoby zaszczepione otrzymają stosowny dokument o tym, że są zaszczepione. Wersja elektroniczna będzie oprarta na kodach QR.
Obecnie koło 1 tys. punktów chce szczepić na koronawirusa.