Wydarzenia

Karta Praw Rodzin przyjmowana przez kolejne samorządy budzi wiele skrajnych emocji. Niewykluczone, że również Powiat Żywiecki podejmie prace nad przyjęciem takiego dokumentu.

Radni Powiatu Żywieckiego mieli o tym zdecydować podczas sesji w dniu 30 marca tego roku. Z powodu sytuacji epidemicznej w kraju ta sesja nie doszła jednak do skutku, natomiast podczas sesji XIII Sesji VI Kadencji Rady Powiatu w Żywcu, która miała miejsce 8 kwietnia zagadnienie to nie zostało podjęte. Od samego początku przeciwko przyjęciu tego dokumentu są działacze Fundacji Równość.org.pl. Pierwszy apel w formie petycji przeciwko pracom nad takim dokumentem złożyli już w listopadzie ubiegłego roku, jednak Komisja Skarg i Wniosków stwierdziła, że istnieją podstawy prawne, by wspomniana karta została wprowadzona. Przedstawiciele fundacji po raz kolejny z apelem w sprawie SKPR zwrócili się do Starosty pod koniec lutego bieżącego roku, jednak nie otrzymali od starosty Andrzeja Kalaty żadnej odpowiedzi. Czy dokument będzie wprowadzony na Żywiecczyźnie? O tym radni powiatowi zdecydują podczas jutrzejszej sesji (25 maja). Jak równiez informuje Fundacja Równość:

SKPR:

- chce wzmacniać rodzinę, ale zdefiniowaną przede wszystkim, jako małżeństwo z dziećmi, używając np. niejasnego pojęcia “tradycyjnej rodziny”,
- niejasne jest też założenie o wykluczaniu organizacji, które tych wartości wyżej nie dzielą (ale kto ma o tym decydować?),
- enigmatycznie wypowiada się o “moralnej naganności świadomego dążenia do niepełności lub rozbicia” rodzin, co może być niebezpieczne w kontekście braku wspierania ofiar przemocy.

Trzy miesiące temu żyliśmy w trochę innym świecie, ostatnio przypomnieliśmy sobie znaczenie takich pojęć, jak wsparcie, wspólnota, solidarność, współczucie - mamy nadzieję, że lokalni politycy i polityczki też je sobie odświeżyli.

Treść pisma skierowanego przez Fundację Równość do Starostwa Powiatowego w Żywcu przeczytacie TUTAJ