Wydarzenia

W ostatnim czasie na drogach powiatu małopolskiego doszło do zatrzymania dwóch kierowców z Żywiecczyzny, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. 

 29 czerwca br., funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, przebywając w czasie wolnym od służby w Krakowie,  zwróciła uwagę na dwóch mężczyzn, którzy na terenie kompleksu sportowego „Przystań Brzegi” spożywają alkohol i zachowują się bardzo głośno. Jeden z mężczyzn po wypiciu napoju alkoholowego udał się na parking, gdzie wsiadł za kierownice zaparkowanego pojazdu Daewoo Matiz, a następnie odjechał w kierunku wyjazdu. W tym czasie na terenie parkingu znajdowały się rodziny z dziećmi. Gdy kierujący daewoo zatrzymał się, policjantka  natychmiast zareagowała, zabrała kluczyki od pojazdu, uniemożliwiając kierowcy dalszą jazdę.

Policjantka na miejsce wezwała funkcjonariuszy, którzy podjęli dalsze czynności z nietrzeźwym. Policjanci ustalili, że kierujący Daewoo Matiz to 38-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, który ma zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad promil alkoholu.

5 lipca br. w Suchej Beskidzkiej. Tuż po godzinie 22, jadący ul. Przemysłową mężczyzna zauważył peugeota, który uderzył w ogrodzenie, a którego kierowca pomimo uszkodzeń pojazdu chciał jak najszybciej odjechać z miejsca. Świadek podbiegł do uszkodzonego samochodu aby zapytać czy nie jest potrzebna pomoc i wtedy zorientował się, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. Szybko zabrał mu kluczyki powiadamiając o zdarzeniu WCPR. Po chwili na miejsce przyjechali policjanci, którzy ustalili, że za kierownicą peugeota siedzi 26-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Badanie alkomatem wykazało, że miał on w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz wysoka grzywna oraz kara nawet 2 lat więzienia. Należy pamiętać, że jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale też przede wszystkim ryzyko spowodowania wypadku, którego skutki są nieodwracalne.  Na drodze trzeba niewiele, by doszło do tragedii.. 

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna. 38 latek musi liczyć się z konsekwencjami za złamanie zakazu Sądowego. Kodeks karny, w tym przypadku przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności a okres orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów może wynieść nawet  15 lat.

Zdjęcie: Policja Wieliczka