Wydarzenia

09.06.2016 odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim w Żywcu w sprawie podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy w zakresie ochrony powietrza i  energetyki. W spotkaniu udział wzięli m.in. Antoni Szlagor, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu, Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego, Andrzej Pilot, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

List intencyjny
27 lutego 2015r. został podpisany przez Starostę, Burmistrza i Wójtów całego Powiatu list intencyjny. List odnosi się do współdziałania w zakresie ochrony powietrza i energetyki. Wszyscy podpisujący oświadczyli, że realizacją nowych projektów i koncepcji w imieniu gmin zajmie się Związek Międzygminny ds. Ekologii.

Realizacja działań
Podpisany dokument dał podstawę do przeprowadzania ważnych działań np. zaprojektowania przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu „Masterplanu Ograniczenia Niskiej Emisji i Zarządzania Energią” oraz utworzenia Planów Gospodarki Niskoemisyjnej – PGN

Podział zadań i baza danych

Podjęte w ramach listu intencyjnego działania pozwalają dokonać podziału kompetencji i zadań w zakresie inwestycji na:
- zadanie i projekty pozainwestycyjne, które swoim obszarem obejmują tereny ponadgminne - „Ponadgminny Program Ograniczenia Niskiej Emisji”
- inwestycje indywidualne gmin

Ponadto zostanie stworzona baza danych zawierająca informacje z poszczególnych gmin. Na podstawie zebranych danych łatwiej można będzie ocenić postęp gospodarkę niskoemisyjną.
Bazą ma zarządzać Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu

Wspólna praca

Współdziałanie całego powiatu pomoże ograniczać niską emisję na dużą skalę. Podczas spotkania podkreślano, że pojedyncza gmina nie jest wstanie znacznie „wpłynąć” na czystość powietrza, ważne jest połączeni sił.

Podjęte działania

Związek Międzygminny ds. Ekologii zajął się możliwościami wykorzystania nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii jak i potrzeb przedsiębiorstw. Stworzono „Klaster Energetyczny”, który objął swoim działaniem cały Powiat Żywiecki, dodatkowo świadczono pomoc i koordynowano zakładanie Lokalnych Spółdzielni Energetycznych

Ankiety

W celu poprawy jakości powietrza w województwie śląskim, przeprowadzono badania mające określić stanowisko poszczególnych gmin Powiatu Żywieckiego. W ankiecie wzięło udział 15 gmin, ale tylko 14 udzielało odpowiedzi.
Pytano m.in. o:
- wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji w których paliwa są spalane, aż 8 z 15 gmin odpowiedziało negatywnie, nie zgadzając się tym samym na wprowadzenie ograniczeń i zakazów

- objęcie w/w ograniczeniami lub zakazami całej gminy czy tylko jej części. Zgodę wyraziły tylko 3 gminy, a 12 nie  odpowiedziało

- posiadanie przez gminy informacji o tym jak mieszkańcy ogrzewają budynki i jakich używają do tego paliw, 4 gminy posiadały takie informacje dot swoich mieszkańców, natomiast aż 9 gmin nie miało wiedzy na ten temat.

- prowadzenie przez daną gminę kontroli przestrzegania przepisów, które mają wpływ na jakość powietrza. Wyniki były zdumiewające, tylko 3 gminy dokonują takiej kontroli.

Niechęć do zakazów

Jak powszechnie wiadomo nikt nie lubi zakazów i ograniczeń. Z jednej strony „uchwała antysmogowa” ma pomóc w oczyszczeniu i podniesieniu jakości powietrza, z drugiej pojawia się niechęć mieszkańców do respektowania restrykcji. Najczęściej wymienianymi przyczynami sprzeciwu ludzi są: brak zasadności wprowadzenia zakazów, brak wsparcia finansowego, względy ekonomiczne,brak gazociągów, a przede wszystkim wyższe koszty eksploatacji w porównaniu do obecnie stosowanego rozwiązania.

Praca Marszałka
Działania na których ma się skupić to przede wszystkim:
- powołać Zespół roboczy ds. ograniczenia niskiej emisji. Zadaniem Zespołu jest opracowanie sposobów ograniczania niskiej emisji w województwie śląskim

- zaktualizować Program Ochrony Powietrza oraz poprawić wykrywanie spalania odpadów w urządzeniach grzewczych

Opinia Burmistrza Miasta Żywca
Antoni Szlagor w czasie spotkania wielokrotnie podkreślał, że zanieczyszczenie powietrza nie bierze się tylko z opalania domu węglem czy spalania śmieci, ale też np. z aut wydzielających spaliny.

Burmistrz powrócił do tematu „błękitnego węgla”, który pozwoliłby nadal używać węgla jako materiału opałowego, jednocześnie znacznie ograniczyć problem szkodliwych pyłów dostających się do atmosfery w trakcie procesu spalania. Włodarz miasta starał się pokazać i uzmysłowić zebranym, że głównym problemem jest brak doinwestowania do nowych i ekologicznych opałów. Cena zwykłego ekogroszku w przeciągu kilku lat prawie się podwoiła, a „Błękitny węgiel”, który musi być poddawany procesowi uszlachetniania byłby droższy.

Zakończenie
Na koniec spotkania odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego

Autor: Michał Hamerliński