Wydarzenia

Nowy szpital w Żywcu to najbardziej wyczekiwana w naszym regionie inwestycja. Przenosiny obiektu miały się odbywać w maju br., jednak sytuacja epidemiczna spowodowała wstrzymanie procesu. Dodatkowo - co wiadomo nie od dziś - żywiecki szpital boryka się z problemami finansowymi. W ostatnich dniach odbyło się  zwiedzanie nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu. Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku. 

Żywiecczyzna była pierwszym samorządem w Polsce, który podjął się realizacji nowego szpitala na zasadzie PPP. Decyzję podjęto w 2008 roku. Do realizacji projektu wybrano ofertę kanadyjskiej firmy InterHealth Canada. Firma wbbudowała szpital wykładając na ten cel pieniądze, a następnie przez 30 lat będzie nim zarządzać i zarabiać na tym. Podobny model sprawnie funkcjonuje m.in. w Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dla zarządzającego Szpitalem Powiatowym w Żywcu Starostwa Powiatowego było to jedyne wyjście w sytuacji, gdy obecny szpital znajduje się już w bardzo złym stanie. Umowa została podpisana we wrześniu 2011 roku i w pierwszych zapowiedziach nowy szpital miał być gotowy w 2015 roku. Później terminy przekładano i tak bez końca - aż do dziś. Według ostatnich informacji otwarcie nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu planowane jest jeszcze w tym roku. 

Kilka dni temu odbyło się spotkanie na które została zaproszona również prasa. Uczestnicy mogli zwiedzić kuchnię szpitalną, Centralną Sterylizatornię, Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy z salami porodowymi, salą cięć cesarskich i pokojami pacjentów.

W szpitalu znajdują się następujące oddziały:

  1. Chorób wewnętrznych (52)
  2. Chirurgii urazowo-ortopedycznej (38)
  3. Chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym (38)
  4. Ginekologiczno-położniczy (22)
  5. Neonatologiczny (15+6 inkubatorów)
  6. Pediatryczny (21)
  7. Intensywnej terapii (6)
  8. Rehabilitacyjny (30 w innym budynku)
  9. (Planowany) Kardiologiczny*
  10. (Planowany) Neurologiczny*

Liczba pokojów pacjentów (nie licząc ICU, bloku operacyjnego, sal porodowych, endoskopii, poradni) – 93

Liczba sal porodowych – 4

Liczba łóżek intensywnej terapii – 6

Sale operacyjne – 4

Sala do endoskopii – 2

Sala cięć cesarskich – 1

Pokojów badań – 54 (wszystkie poradnie, rehabilitacja komercyjna, stomatologia, medycyna pracy, izba przyjęć)

W spotkaniu wzięli udział m.in  Wadim Kurpias - Dyrektor zarządzający InterHealth Canada w Polsce, Małgorzata Świątkiewicz - Dyrektor Szpitala Żywiec. Obecnie trwa szkolenie pracowników.  Planowane otwarcie szpitala ma nastąpić 24 września, lecz może wystąpić opóźnienie o kilka dni (np. w związku z COVID-em w starym szpitalu). Tego dnia ma rozpocząć się przenoszenie pacjentów ze starego szpitala do nowego. Nowy szpital ma oferować pełen zakres usług. Co więcej w nowym szpitalu będą dążyć do pełnej elektronicznej dokumentacji medycznej szpitala.
Informacje: Szpital Powiatowy oraz Radosław Płużek