Wydarzenia

W Muzeum Miejskim w Żywcu otwarta została  nowa wystawa stała – Sztuka sakralna Żywiecczyzny. Ekspozycja mieści się na I piętrze Starego Zamku. Cena biletu – 5 zł., należy zaznaczyć, że biletem wstępu jest cegiełka z wizerunkiem Madonny z poziomką, a dochód przekazany zostanie na renowację obrazu Madonna z Poziomką.


Na ekspozycji zobaczyć można najcenniejsze zbiory pochodzące z żywieckich kościołów. Gotycką kolekcję prezentują drewniane rzeźby: Św. Anna Samotrzecia z ok. 1380 r., (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz dwa przykłady mniejszej rzeźby drewnianej z ok. 1510 r. – św. Barbara i św. Katarzyna (z kapliczki Św. Wita w Starym Żywcu). Gotyckie, temperowe malarstwo tablicowe reprezentują: Opłakiwanie z ok. 1450 r. (z kościoła Św. Krzyża w Żywcu) oraz Madonna z poziomką z 3 ćw. XV w. (obecnie w konserwacji). Epokę renesansu reprezentują XVI-wieczne obrazy temperowe przedstawiające Święte Rozmowy z kościoła parafialnego w Łękawicy (Matka Boska ze św. Andrzejem i św. Piotrem oraz Matka Boska ze św. Mikołaj i św. Stanisławem biskupem). Należy także wspomnieć o obrazach temperowych z 2 poł. XVI w. pochodzących z kościoła Świętego Krzyża. Są to Wskrzeszenie Łazarza, obraz dwustronny Biczowanie i Piłat (obecnie w konserwacji) oraz Chrystus i Święta Weronika.


Na ekspozycji pokazane zostały także obrazy sakralne żywieckich malarzy cechowych z XIX w.: Antoniego i Wincentego Krząstkiewiczów, Andrzeja i Antoniego Madalskiego, Jana Fignowskiego, Józefa Ignacego Maultza. Obrazy te przedstawiające wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa, sceny z Nowego Testamentu nieodłącznie łączą się z żywiecką sztuką cechową.


Dopełnieniem wystawy są przykłady rzeźby od XVIII do XIX w. pochodzące z żywieckich kościołów, sprzęt i szaty liturgiczne, barokowe relikwiarze z kościoła Przemienienia Pańskiego w Żywcu oraz wiele obiektów sakralnych jak dotąd nigdy nie prezentowanych.

Słynny obraz Madonny z Poziomką przebywa obecnie w konserwacji w Krakowie i zostanie zaprezentowany w żywieckim muzeum na początku 2013 roku.

Źródło i fotografie: Materiały Muzeum Miejskiego w Żywcu