Wydarzenia

Z kolejki na górze Żar chętnie korzystają zarówno turyści w sezonie letnim, jak i narciarze w sezonie zimowym Niestety urok miejsca psuje zaniedbany budynek w pobliżu stacji kolejki, pamiętający jeszcze czasy budowy elektrowni szczytowo-pompowej, znajdującej się we wnętrzu góry Żar. (lata 1971-1979) Dawniej w budynku działała m.in. restauracja, przychodnia lekarska oraz kółko modelarskie. W ostatnim czasie budynek był prawie pustostanem, gdyż większość pomieszczeń była nieużywana.

Władze gminy świadome złego stanu budynku, pozyskały środki unijne na przebudowę obiektu. Obecnie trwają prace wewnątrz budynku, który ma być gotowy już pod koniec tego roku (wstępnie w listopadzie)!

Projekt jest oryginalny architektonicznie. Podobnie jak materiały, z których ma być wykonany. Zobaczcie wizualizację:

Obiekt ma zostać przykryty łagodnym łukowatym dachem, przypominającym szczyty Beskidów. Czyżby było to nawiązanie do wykonanego z przezroczystych płyt akrylowych dachu w monachijskim Olympiapark? Materiały wykorzystane przy budowie mają być w przeważającej części pochodzenia naturalnego - szkło, drewno, kamień.

W środku budynku znajdować się będzie sala widowiskowa, restauracja oraz być może punkt obsługi turystów. Część pomieszczeń zostanie przekazane na siedziby zespołów regionalnych i lokalnych stowarzyszeń.

Info i źródło wizualizacji: Urząd Gminy Czernichów

Oprac.: PW

Kopiowanie materiałów zabronione.