Wydarzenia

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspiera mnóstwo osób, instytucji i artystów. 21 Finał WOŚP wesprą również przewodnicy górscy. W Dziewiątym Karpackim Finale "Orkiestry" uczestniczyć będą takie schroniska górskie jak: w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Krupowej, Hali Lipowskiej, Hali Łabowskiej, Hali Miziowej, Kalatówkach, Krawcowym Wierchu, Kudłaczach, Luboniu Wielkim, Maciejowej, Markowych Szczawinach, nad Morskim Okiem, na Ornaku, Polanie Chochołowskiej, Przegibku, Przysłopie, Rycerzowej, Starych Wierchach, Stożku, pod Trzema Koronami, na Turbaczu, Wielkiej Raczy, nad Wierchomlą oraz Chata w Łupkowie, Chatka Skalanka, Cyrla, Gorczańska Chata i schronisko na Głodówce. W schroniskach, które "zagrają" z WOŚP będą otwarte orkiestrowe sklepiki, z których dochód trafi na konto WOŚP. Również w niedzielę - 13 stycznia - na górskich szlakach można będzie spotkać wolontariuszy ze skarbonkami. Warto więc spędzić najbliższy weekend w górach, pamiętając oczywiście o odpowiednim do warunków ubiorze i ekwipunku.

9 karpacki finał wośp

Zobaczcie program:

*TRZECI WIEK POD TRZEMA KORONAMI...

W schronisku PTTK Trzy Korony kwestować będą studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aby szczególnie wesprzeć WOŚP grającą tym razem dla godnej opieki medycznej dla seniorów. Ponadto, w sobotę (12.01.2013) wieczorem swoje zdjęcia pokaże tam Bogusław Nowak (Wyprawa Tropem Rodaków przez Alpy Syberyjskie i Przybajkale' 2012).

*DOM O ZIELONYCH PROGACH NA ORNAKU...

W schronisku PTTK na Hali Ornak wystąpi zespół Dom o Zielonych Progach (12.01.2013, wieczorem). Do skarbonek trafi też cały dochód ze sprzedaży szarlotki ofiarowanej przez gospodarzy schroniska.

*WIECZÓR MUZYCZNY NA CHOCHOŁOWSKIEJ...

W Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej wystąpią: Adam Suder, Włodzimierz Mazoń oraz Robert Marcinkowski (12.01.2013, wieczorem).

*ALASKA NA RYCERZOWEJ...

W Bacówce PTTK na Rycerzowej swoje zdjęcia z wyprawy "Me, myself & Alaska - czyli samotnie rowerem przez kraj niedźwiedzi i drwali" pokaże Kamila Kielar, a Olga Mytnik opowie o konno - trekkingowej wyprawie przez Kirgizję (12.01.2013, wieczorem). Zorganizowany zostanie tam też turniej gier planszowych.

*LAWINY NA MARKOWYCH...

W Schronisku PTTK na Markowych Szczawinach Sebastian Fijak poprowadzi prelekcję o lawinach (12.01.2013, wieczorem) oraz warsztaty ratownictwa lawinowego (13.01.2013, od rana).

*GDAŃSK NAD MORSKIM OKIEM...

W Schronisku PTTK nad Morskim Okiem tradycyjnie zorganizowany zostanie Morski Finał WOŚP - w orkiestrowym sklepiku nabyć będzie można "Instrukcję Obsługi Bałtyku" WWF oraz pamiątki z... Gdańska. Ponadto cały dochód ze sprzedaży szarlotki trafi - jak zwykle - do skarbonek wolontariuszy.

*BALLADY NA PRZEGIBKU...

W Schronisku PTTK na Przegibku swoje ballady zaśpiewa Łukasz Nowak, a cały dochód ze sprzedaży grochówki zasili konto WOŚP.

*BLUES W SKALANCE...

W sobotę wieczorem, w Chatce "Skalanka" swoje zdjęcia oraz filmy pokażą i opowieści snuć będą: Bogusław Mikucki, Ignacy Waldemar Nendza oraz Piotr Picheta. A przez cały wieczór śląskiego bluesa śpiewać będzie Marek "Makaron".

*SLAJDY W DOLINIE PIĘCIU STAWÓW...

W Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów swoje zdjęcia zaprezentuje Albin Marciniak (12.01.2013, wieczorem).

*TOUR'Y NA HALI LIPOWSKIEJ...

W niedzielny poranek ze Schroniska PTTK na Hali Lipowskiej wyruszy Piąty Marsz Na Tour'ach, którego uczestnicy kwestować będą na szlaku prowadzącym przez Rysiankę na Halę Miziową.

*ISLANDIA NA GŁODÓWCE...

W schronisku na Głodówce swoje zdjęcia z Islandii pokaże Michał Banaś (12.01.2013, wieczorem).

*WERTEPY NA HALI KRUPOWEJ...

W Schronisku PTTK na Hali Krupowej - jak co roku, a więc już po raz dziewiąty pojawi się Klub Beskidzkie Wertepy.

*WIECZÓR Z FILMEM I GITARĄ NA TURBACZU...

W Schronisku PTTK na Turbaczu zorganizowany zostanie pokaz zdjęć i filmów górskich. Zapraszamy tam też na wieczór z gitarą.

*WE WSZYSTKICH SCHRONISKACH...

We wszystkich schroniskach przez cały weekend (12/13.01.2013) działać będą orkiestrowe sklepiki, w sobotę wieczorem przeprowadzone zostaną licytacje, a w niedzielę wolontariusze wyruszą ze skarbonkami na szlaki, pod wyciągi narciarskie oraz do miejscowości położonych u podnóża.

Szczegółowe informacje o akcji znajdziecie na stronie: orkiestra.e-beskidy.com

Warto wspomnieć również o inicjatywie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział w Bielsku-Białej, które w ramach Finału WOŚP organizuje ciekawą wycieczkę. Szczegóły znajdziecie na plakacie:

Lipowska WOŚP

Szczegóły znajdziecie na stronie: bielsko.ptt.org.pl

Źródła:

*e-beskidy.com

*bielsko.ptt.org.pl

Oprac.: PW