Wydarzenia

Opady deszczu, śniegu, marznąca mżawka to nieodłączne elementy zimowej aury. Zmienne warunki atmosferyczne w połączeniu z drogową brawurą mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków. Dlatego apelujemy do kierowców o odpowiedzialne zachowania na drodze.

W czasie zimy warunki na drodze mogą być bardzo nieprzewidywalne i niebezpieczne. Częste opady deszczu, śniegu czy marznąca mżawka powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Dlatego apelujemy szczególnie do kierowców, ale i do pieszych o zachowanie ostrożności i rozwagi.

Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Przekonał się o tym 21-letni mieszkaniec powiatu bielskiego, który wczoraj około 3.20 w Żywcu na ul. Moszczanickiej, kierując fordem, po pokonaniu łuku drogi, utracił panowanie nad samochodem i zjechał na pobocze staczając się ze skarpy. W wyniku zdarzenia pasażerka pojazdu w stanie nieprzytomnym trafiła do szpitala.

Kolejny raz apelujemy o rozwagę i ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Intensywne opady deszczu i śniegu ograniczają widoczność oraz wydłużają drogę hamowania, wszystko to powoduje, że warunki drogowe stają się trudne, co wymaga od kierowcy jeszcze większej koncentracji i uwagi.