Wydarzenia

Policjanci z Rajczy zatrzymali 69-letniego mieszkańca powiatu żywieckiego. Mężczyzna, mimo że miał prowadzone postępowanie w sprawie o znęcanie, groził swojej żonie śmiercią. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzut. Na wniosek śledczych i prokuratora sąd aresztował go na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa w więzieniu może spędzić nawet 5 lat.

Kilka dni temu dyżurny komisariatu policji w Rajczy otrzymał informację, że w jednym z domów na terenie gminy Rajcza, doszło do awantury. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Jak ustalili, 69-letni mężczyzna wszczął w domu awanturę, w czasie której trzymając siekierę groził swojej żonie śmiercią. Mężczyzna, mimo że miał prowadzoną sprawę o znęcanie się nad żoną, nie zmienił swojego zachowania. 69-latek został zatrzymany. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzuty. Na wniosek śledczych i prokuratora sąd aresztował go na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.

Mundurowi zawsze reagują na wszelkie informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Dzięki procedurze „Niebieskiej Karty” w działania te zaangażowanych jest wiele instytucji, po to aby, jak najlepiej pomóc pokrzywdzonym. W przypadku, gdy policjanci potwierdzą, że przemoc jest zjawiskiem powtarzającym się, prowadzone jest wówczas postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się. Jego sprawcy nie pozostają bezkarni i mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator, oprócz przedstawienia zarzutów, może orzec wobec nich odpowiednie środki karne.