Sport

W Legnicy na stadionie KS Miedź Legnica w dniach 25-27.08.2023r. odbyły się po raz 87 w kraju Mistrzostwa Polski Seniorów w łucznictwie.

W zawodach wystartowała 12 osobowa ekipa Łucznika Żywiec: 2 zespoły męskie 4 osobowe i 1 zespół 4 osobowy kobiet. W konkurencji olimpijskiej mikst w pojedynku finałowym o złoty medal spotkały się 2 miksty z Łucznika Żywiec, które wcześniej pokonały w pojedynkach eliminacyjnych w setach krajowych konkurentów. Łucznik II w składzie Wioleta Myszor i Konrad Kupczak pokonali mikst Łucznika III – Natalia Leśniak, Mateusz Mędrzak w setach 6 do 2pkt. Wcześniej pokonali w 1/8 luks Wrocław wynikiem 6 do 0pkt., w 1/4 KS Strzała Warszawa 6 do 0pkt., w 1/2 SŁ Marymont Warszawa wynikiem 5 do 1pkt. Łucznik I w składzie Klaudia Płaza i Oskar Kasprowski przegrali w barażu przy stanie pojedynku w setach 4 do 4 pkt. wynikiem „16” do „16” w 1/2 finału z Łucznikiem III co było największą niespodzianką zawodów, gdyż Łucznik I zajmował 1 miejsce po 2 dniowych strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji 90/70, 70/60, 50, 30 plus 2x70m. Łucznik I zdobył brązowy medal wraz z Marymontem Warszawa. W konkurencji indywidualnej W. Myszor zdobyła srebrny medal przegrywając w finale 4 do 6pkt. w setach z zawodniczką KS Społem Łódź – Magdaleną Śmiałkowską. Wcześniej Myszor wygrała w 1/2 z koleżanką klubową Klaudią Płaza wynikiem 6 do 2pkt., w 1/4 z Aleksandrą Ozdoba – Marymont wynikiem 6 do 4pkt., w 1/8 z Marleną Kocaj – Resovia Rzeszów wynikiem 7 do 3pkt., w 1/16 ze Szwarczewską Julia – Mazowsze Teresin 6 do 4pkt. Brązowe medale zdobyły Klaudia Płaza i Natalia Leśniak, która w 1/2 finału przegrała z Magdaleną Śmiałkowską. Po strzelaniach kwalifikacyjnych w piątek i sobotę prowadziła Śmiałkowska przed Płazą, Myszor i Leśniak. Wśród mężczyzn najlepszy z Żywca Konrad Kupczak spotkał się w finale z warszawskim zawodnikiem z Piotrem Starzyckim z którym przegrał w barażu przy stanie pojedynku 5 do 5pkt. o 2mm strzelając „9”. Kupczak wygrał 1/2 z Kacprem Kałużą – Stella Kielce wynikiem 7 do 1pkt., w 1/4 z Sewerynem Janus z Surmy Poznań wynikiem 6 do 2pkt., w 1/8 z kolegą klubowym Mateuszem Mędrzak wynikiem 7 do 3pkt., w 1/16 z Marcinem Miłeckim – Strzała Warszawa wynikiem 6 do 4pkt. Po strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji 90/70/50/30 i 2x70m prowadził Oskar Kasprowski przed Sewerynem Janus i Kacprem Sierakowskim – Marymont. Niestety lider zawodów z Żywca przegrał w 1/2 finału z późniejszym zwycięzcą Piotrem Starzycki wynikiem 2 do 6pkt.. Starzycki zajmował po kwalifikacjach 5 miejsce a Kupczak dopiero 7. Jednak Konrad Kupczak to Mistrz Polski Juniorów z lipca 2023 z Kielc i najlepszy polski zawodnik z Pucharze Świata Seniorów w Paryżu w połowie sierpnia br. Brązowy medal zdobył Oskar Kasprowski. Nie powiodło się kobietom i mężczyznom w konkurencji zespołowej. W finale Łucznik Żywiec przegrał sensacyjnie z Czarną Strzałą Bytom (Natalia Michalska, Martyna Stach, Anna Kołodziejczyk) w setach 0 do 6pkt. W ostatnich latach łuczniczki z Żywca zdobywały zdecydowanie złote medale. W zespole Łucznika oprócz w/w 3 zawodniczek startowała jeszcze Tacjana Matuszek. W konkurencji mężczyzn niestety Łucznik I przegrał w półfinale ze Społem Łódź (Kasprowski, Kupczak, Bąk Jakub, Śliwka Grzegorz) zdobywając brązowy medal a Łucznik II przegrywając również 1/2 z zespołem Surmy Poznań również zdobył brązowy medal (Migdał Krzysztof, Mędrzak Mateusz, Wojtala Adam, Patlewicz Łukasz). W klasyfikacji medalowej mistrzostw wygrał Łucznik Żywiec zdobywając 1złoty, 4srebnre, 6brązowych przed Społem Łódź – 1złoty, 1srebrny, Marymontem Warszawa – 1złoty, 2 brązowe, Czarna Strzała Bytom – 1 złoty, Surma Poznań – 1złoty, Talent Wrocław – 1brązowy, Stella Kielce – 1brązowy. Medale zdobyło tylko 7 klubów z całego kraju. W klasyfikacji multimedalistów wygrała W. Myszor – 1 złoty, 2 srebrne przed K. Kupczak – 1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy, Magdaleną Śmiałkowską – 1 złoty i Piotrem Starzyckim – 1 złoty.