Sport

LKS „Łucznik-Żywiec” obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia działalności zdominował Mistrzostwa Polski Juniorów w Kielcach. Dokonał pogromu pozostałych klubów łuczniczych w 3 dniowych zawodach na torach łuczniczych kieleckiej Stelli.

Wystarczy stwierdzić, że żywiecki klub zdobył 154 pkt. w punktacji we współzawodnictwie dzieci i młodzieży prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Następny w klasyfikacji klub OŚ AZS Surma Poznań zdobył tych punktów tylko 39pkt.
a następne na 3 miejscu kluby Marymont Warszawa i Mazowsze Teresin zdobyły po 35 pkt.
Łącznie punktowały 22 kluby łucznicze. W klasyfikacji medalowej dominacja Łucznika była zdecydowana i stąd tylko 6 klubów na 29 startujących zdobyło medale, na 109 zawodniczek

6. KS Społem Łódź – 2 brązowe

Najlepszymi zawodnikami Mistrzostw Polski w Kielcach okazali się najlepsi juniorzy Łucznika Żywiec Klaudia Płaza i Konrad Kupczak wygrywając strzelania finałowe w konkurencji indywidualnej
i zdobywając złote medale. W drodze do złotego medalu Klaudia zajmowała 2 miejsce po strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji olimpijskiej 2x70m w dniu 11.08.2023r. a następnie w pojedynkach eliminacyjnych pokonała w setach kolejno rywalki:
w 1/16 zawodniczkę Mazowsza Teresin – Dylik Oliwia wynikiem w setach 6 do 2pkt.,
w 1/8 zawodniczkę Surmy Poznań – Pośpiech Gabriela wynikiem w setach 6 do 0pkt.,
w 1/4 koleżankę klubową Bargiel Joannę wynikiem 6 do 4pkt.,
w 1/2 zawodniczkę Marymont Warszawa – Ozdoba Aleksandra po zaciętym pojedynku przy remisie
5 do 5pkt. w barażu „10” do „10” o 5mm dla Klaudii Płaza, której strzała w „10” była bliżej środka,
w finale pokonała koleżankę klubową Lim Jeongmin również po zaciętym pojedynku w setach 5 do 5pkt. w barażu „9” do „7”.
Wśród juniorów Konrad Kupczak zajmował 4 miejsce po strzelaniach kwalifikacyjnych, następnie
w pojedynkach eliminacyjnych pokonał w setach kolejno rywali:
w 1/16 zawodnika MLKS Dąbrovia Dąbrowa T. – Burgiel Kamil wynikiem w setach 6 do 2pkt.
w 1/8 zawodnika UKS 95 Wrocław – Miśków Grzegorz wynikiem w setach 6 do 2pkt.
w 1/4 zawodnika UKS Hubertus Zalesie Górne – Kultys Jakub wynikiem w setach 6 do 4pkt.
w 1/2 kolegę klubowego Jakuba Bąk wynikiem w setach 6 do 4pkt.
w finale pokonał zawodnika KSŁ Mewa Kołobrzeg – Grzelak Kacper wynikiem w setach 7 do 1pkt.
Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy w historii zawodów w finale spotkały się te same osoby co w roku 2022. W przypadku juniorów w tamtym roku wygrał zawodnik Mewy Kołobrzeg w barażu przy stanie pojedynku 5 do 5pkt. wynikiem „10” do „9”. Obecnie Konrad wygrał w finale zdecydowanie rewanżując się przeciwnikowi za porażkę w ubiegłym roku. W roku 2022 Klaudia Płaza przegrała w finale z zawodniczką Marymontu Warszawa Barbarą Grzybek, która obecnie przegrała swój pojedynek w 1/8 z zawodniczką Mazowsza Teresin Marią Małolepsza.
Brązowe medale zdobyli wśród juniorów Jakub Bąk, kolega klubowy Konrada a wśród juniorek
Olha Shubkina. Mistrzami Polski w konkurencji mikst zostali Klaudia Płaza i Jakub Bąk, jako Łucznik II pokonując w finale Łucznik I (Konrad Kupczak, Lim Jeongmin) po zaciętym pojedynku w barażu przy stanie 4 do 4 – „19” do „18”. Mistrzami Polski w konkurencji zespołowej juniorek został Łucznik II:
Aleksandra Wider, Olha Shubkina, Polina Zvierieva
a srebrne medale zdobył Łucznik I: Klaudia Płaza, Joanna Bargiel, Lim Jeongmin również po zaciętym pojedynku barażowym wynikiem „26” do „23pkt.”
Niestety nie udało się zdobyć piątego złotego medalu w konkurencji zespołowej juniorów, gdzie prowadzący po 2 setach wynikiem 4 do 0pkt. Łucznik przegrał w efekcie w finale w barażu
z zespołem OŚ AZS Surma Poznań wynikiem „27” do „22”. Łucznik strzelał w składzie: Kazimierz Wider, Konrad Kupczak, Jakub Bąk zdobywając srebrne medale
. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy w historii w finałowej „8” zawodniczek znalazło się aż 6 zawodniczek z Żywca. Oprócz
3 medalistek 6 m-ce zajęła Joanna Bargiel, 7 m-ce – Aleksandra Wider, 8 m-ce – Polina Zvierieva.

W klasyfikacji województw zdecydowanie wygrało województwo śląskie zdobywając 166pkt. przed mazowieckiem – 81pkt. i wielkopolskim – 39pkt. na 11 sklasyfikowanych województw.
Najlepsi polscy juniorzy z Żywca : Klaudia Płaza, Konrad Kupczak i Otylia Strzałka wyjechali
z reprezentacją kraju na Puchar Świata Seniorów do Paryża w dniach 15-20.08.2023r.
Warto zaznaczyć, że Klaudia Płaza jest czołową zawodniczką w kadrze narodowej seniorek, aktualną II-gą V-ce Mistrzynią Świata Juniorek z zawodów z Irlandii na początku lipca tego roku.

Niestety starsi polscy zawodnicy w konkurencji łuków olimpijskich słabo zaprezentowali się
w Mistrzostwach Świata Seniorów w Berlinie na początku sierpnia br. zajmując odległe miejsca, dlatego Polski Związek Łuczniczy wysyła na Puchar Świata w Paryżu młodych rozwojowych zawodników z kategorii juniorskiej. W Berlinie z polskiej ekipy najwyżej zostali sklasyfikowani łucznicy z Żywca – Natalia Leśniak i Oskar Kasprowski, którzy zajęli miejsca 17-te indywidualnie wraz z grupą innych 15 zawodników z całego świata. W Mistrzostwach Świata w Berlinie wystartowało 167 zawodników i 140 zawodniczek z 63 państw. W konkurencji zespołowej w Berlinie walczyło 47 drużyn narodowych wśród mężczyzn i 35 wśród kobiet. Niestety Polki przegrały w 1/12 z Wietnamem
w setach 0 do 6pkt. i zajęły miejsce od „17 do 24” a Polacy nie zakwalifikowali się do pojedynków drużynowych zajmując miejsce dopiero 33. W polskiej ekipie wystartowali z Żywca: Natalia Leśniak, Karina Kozłowska i Oskar Kasprowski.