Sport

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zaprasza gminy do udziału w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom.

Celem konkursu jest zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, inicjują lub wspierają organizowanie rowerowych imprez, wydają rowerowe mapy i przewodniki.

Konkurs ma za zadanie wspierać i nagradzać działania związane z:

Inwestycjami w infrastrukturę turystyczną, tzn.: szlaki, ścieżki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej (dworce PKP, PKS, urzędy, parki itd. miejsca noclegowe, postojowe, itp.).
Promocją w postaci wydanych map, przewodników, informacji na stronach gminy i innych portalach.
Popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek.
Wskazaniem konkretnych działań na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów (np. kamizelki odblaskowe, oświetlenie, znakowanie, jazda w kaskach).
Gminy zostaną podzielone na następujące kategorie konkursowe:

gmina do 10.000 mieszkańców,
gmina do 20.000 mieszkańców,
gmina do 40.000 mieszkańców,
gmina do 100.000 mieszkańców,
gmina powyżej 100.000 mieszkańców.
Zgłoszenia gmin do konkursu dokonują turyści kolarze na postawie karty zgłoszenia, która dostępna jest tutaj. Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać w formie elektronicznej pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 lipca 2020 roku. Organizatorzy konkursu prześlą zgłoszonym gminom link do elektronicznego formularza, w którym to gminy szczegółowo opiszą zrealizowane inwestycje w okresie od 1 lipca 2019 do 30 czerwca 2020 r. oraz informacje o innych działaniach uzasadniających starania o certyfikat.

Wypełnioną kartę potwierdzającą, gminy przesyłają elektronicznie do 18 sierpnia 2020 r.

Nagrody:

gmina, która uzyska trzykrotnie certyfikat „Gmina przyjazna rowerzystom”, może ubiegać się o Grand Prix;
każda gmina biorąca udział w konkursie będzie mogła podczas targów Bike-Expo (17–19 września 2020 r., Kielce) prezentować się i promować pod kątem turystycznym na stoisku „Gmina przyjazna rowerzystom” lub na stoisku własnym 6 m2;
dla laureatów konkursu przewidziano udział w wieczornym bankiecie 17 września 2019 r. podczas Targów Rowerowych Bike-Expo w Kielcach.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Związek Powiatów Polskich.

Więcej informacji na stronie: http://www.narowerze.pttk.pl/GPR_2020

Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Żywcu / wartowiedziec.pl
Zdjęcie: Maciej Kowalski