Sport

Wszystkie do zdobycia 5 tytułów mistrzowskich i złote medale zdobyli żywieccy łucznicy: Natalia Leśniak, Wioleta Myszor, Sylwia Zyzańska, Tacjana Matuszek, Oskar Kasprowski, Jakub Bąk, Konrad Kupczak, Grzegorz Śliwka. 

W roku jubileuszu 95-lecia Polskiego Związku Łuczniczego w legnickiej hali sportowej odbyły się Mistrzostwa Polski w dniach 4-6.02.2022r. w których wystartowało 200 najlepszych
w Polsce zawodniczek i zawodników z 49 klubów łuczniczych.
W konkurencji indywidualnej w strzelaniu na odległość 18m do tarczy o średnicy „10” 4cm /międzynarodowa konkurencja w której odbywają się Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy/ wśród kobiet wygrała Natalia Leśniak pokonując w finale wynikiem w setach 6 do 4pkt. koleżankę klubową Sylwię Zyzańską – olimpijkę z Tokio. Brązowy medal zdobyła również łuczniczka z Żywca – Wioleta Myszor. Pierwszy raz w historii rozgrywanych Mistrzostw Polski 3 zawodniczki z jednego klubu stanęły kolejno na podium.
W drodze do finału żywiecka łuczniczka pokonała kolejno w 1/16 finału Martynę Stach – Czarna Strzała Bytom, w 1/8 Aleksandrę Wider z Łucznika, w 1/4 Małgorzatę Maciągowską – Mazowsze Teresin, w 1/2 Kamilę Napłoszek – Marymont Warszawa.
Najlepsze 3 żywieckie i polskie łuczniczki reprezentują również na co dzień centralny wojskowy zespół sportowy w Poznaniu. 
Wśród mężczyzn wygrał Oskar Kasprowski wygrywając w finale wynikiem w setach 6 do 4pkt. z Michałem Basiurasem zawodnikiem Społem Łódź. 5 miejsce zajął Jakub Bąk z Łucznika – najmłodszy 16 letni członek kadry narodowej seniorów. W konkurencji zespołowej wśród kobiet wygrał Łucznik Żywiec w składzie: N. Leśniak, W. Myszor, S. Zyzańska, T. Matuszek pokonując w finale zespół MLKS Mazowsze Teresin. Brązowe medale zdobył Łucznik Żywiec II w składzie Joanna Bargiel, Klaudia Płaza, Aleksandra Wider, Tomaszewicz Kinga.
Wśród mężczyzn wygrał również Łucznik Żywiec pokonując w finale zespół AZS Oś Surma Poznań wynikiem w setach 6 do 0pkt. w składzie: O. Kasprowski, J. Bąk, G. Śliwka, K. Kupczak.
W konkurencji mikstów wygrał Łucznik Żywiec II – N. Leśniak, J. Bąk, którzy po zaciętym pojedynku pokonali w barażu przy stanie w setach 4 do 4pkt. mikst z Marymontu Warszawa /Kamila Napłoszek, Kacper Sierakowski/ wynikiem 19 do 18pkt. Brązowe medale zdobył Łucznik Żywiec I – W. Myszor, O. Kasprowski oraz Łucznik Żywiec III – S. Zyzańska, K. Kupczak.
W zawodach w Legnicy wystartowało 23 zawodników z Łucznika Żywiec wraz z jednym
z najlepszych trenerów łucznictwa na świecie – trenerem koreańskim Choi Wonjong, byłym mistrzem świata seniorów i rekordzistą świata.
 
W dniach 13-20.02.2022r. w Słowenii w miejscowości Lasko odbędą się Halowe Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów. Polskę reprezentować będą: obrończynie tytułu Halowych Mistrzyń Europy Seniorek z Żywca: Wioleta Myszor i Natalia Leśniak.
W reprezentacji Polski Mężczyzn wystąpią Oskar Kasprowski i Jakub Bąk oraz wśród juniorów Joanna Bargiel, Klaudia Płaza, Konrad Kupczak. Trenerem żywieckiej ekipy będzie trener koreański Choi Wonjong. Pod okiem tego trenera najlepsi żywieccy łucznicy będą przygotowywani do kwalifikacji na Mistrzostwach Świata w Berlinie na przełomie lipca
i sierpnia w roku 2023 do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Zawodnicy Łucznika Żywiec wyjeżdżający w reprezentacji Polski do Słowenii rozpoczęli pracę treningową 2 razy dziennie /do południa i po południu/ od miesiąca stycznia 2022 z koreańskim trenerem. 


Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Polski w Legnicy:

1. Łucznik-Żywiec – 5 złotych, 1 srebrny, 4 brązowe
2. Społem Łódź – 1 srebrny, brązowy 
3. Marymont Warszawa – 1 srebrny, 1 brązowy
4. Mazowsze Teresin – 1 srebrny,
5. Surma Poznań – 1 srebrny,
6. Talent Wrocław – 1 brązowy
7. Czarna Strzała Bytom – 1 brązowy

Prezes klubu
Jan Lach
LKS „Łucznik-Żywiec