Sport

W hali sportowej KŁ Chrobry Głuchołazy w dniach 23-24.03.2024r. odbyły się XIV Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików w łucznictwie z udziałem 109 młodziczek i 76 młodzików z całego kraju.

W klasyfikacji medalowej Łucznik Żywiec zajął 1 miejsce zdobywając łącznie 5 medali w tym 4 złote, i 1 brązowy. Największą sensację zawodów sprawił Wojciech Szpyrka, mieszkaniec Łodygowic, uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodygowicach, który zdobył 3 tytuły Mistrza Polski na 3 możliwe do zdobycia. Wojtek zwyciężył w konkurencji indywidualnej zdobywając 849pkt. wyprzedzając w 2 dniowych zmaganiach następnego zawodnika Przemysława Śliwę z SKS Piast 25 Rzeszów – 845pkt. i Jonasza Głowacza z MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska – 834pkt.

Wojtek trenuje codziennie w Żywcu od 3 lat a na codzienne treningi przywozi swojego syna tata Bartłomiej Szpyrka. Mimo młodego wieku systematyczny codzienny trening pomógł Wojtkowi
w uzyskaniu życiowego sukcesu. Dzięki zaangażowaniu Wojtka i jego nauczyciela wychowania fizycznego Wojciecha Barędziaka, poświęcenia wolnego czasu dla łucznictwa od stycznia tego roku w Łodygowicach przy szkole działa szkółka łucznicza prowadzona przez trenerów z Łucznika Żywiec. Do szkółki zapisali się młodsi i starsi koledzy Wojtka oraz koleżanki. 3 złote medale zdobyte przez 13-latka z Łodygowic są najlepszym dopingiem dla pozostałych młodych uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu żywieckiego. Ponadto złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobył Wojtek wraz z koleżanką klubową Magdaleną Mrowiec (uczennica szkoły podstawowej nr 3 w Żywcu) w konkurencji olimpijskiej mikst. Brązowy medal w tej konkurencji zdobył mikst Łucznik Żywiec II w składzie: Marta Błachut i Illia Yukhnevych. Trzeci złoty medal zdobył zespół młodzików Łucznika w składzie: Wojciech Szpyrka, Pavlo Klokotskyi, Illia Yukhnevych, Roch Kościelny wyprzedzając zespół KS Płaszowianka Kraków. Kolejny złoty medal zdobył zespół młodziczek w składzie: Wiktoria Myszor-Lach, Magdalena Mrowiec, Marta Błachut, Weronika Cieślak wyprzedzając zespół MLKS Dąbrovia Dąbrowa T. Jedyny złoty medal oprócz Łucznika Żywiec powędrował dla mistrzyni młodziczek z ULKS Zryw Dobrcz/Bydgoszczy Leny Pater.

Pozostali żywieccy zawodnicy zajęli miejsca w końcowej klasyfikacji mistrzostw: wśród dziewcząt: Magdalena Mrowiec – 6, Marta Błachut – 7, Wiktoria Myszor-Lach - 9, Weronika Cieślak – 19, Evelina Donchak – 20. Wśród chłopców: Illia Yukhnevych – 5, Pavlo Klokotskyi – 8, Roch Kościelny – 19, Zespół dziewcząt: Małgorzata Kleszcz, Evelina Donchak, Valeria Kovalenko, Martyna Kubic - 6 Zespół chłopców: Artem Kovalik, Andrzej Konicki, Kamil Gruszecki, Maksymilian Tomaszek - 7
Mikst: Wiktoria Myszor-Lach, Pavlo Klokotskyi – 6

Klasyfikacja medalowa Halowych Mistrzostw Polski Młodzików:

miejsce

nazwa klubu

złoty

srebrny

brązowy

razem

1

LKS Łucznik Żywiec

4

-

1

5

2

ULKS Zryw Dobrcz

1

-

-

1

3

MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska

-

2

1

3

4

LKS Makovia Makowisko

-

1

-

1

5

KS Płaszowianka Kraków

-

1

-

1

6

SKS Piast 25 Rzeszów

-

1

-

1

7

KS Drukarz Warszawa

-

-

1

1

8

UKS Victoria Ścinawka Średnia

-

-

1

1

9

UKS Diana Wolbrom

-

-

1

1

 

Łucznicy w całej Polsce zakończyli sezon halowy 2024. Na 25 możliwych do zdobycia tytułów Mistrza Polski we wszystkich kategoriach wiekowych łuczniczki i łucznicy z Żywca zdobyli 10 złotych medali w tym 2 w kategorii seniorów, 3 w kategorii młodzieżowców, 1 w kategorii juniorów młodszych i 4 w kategorii młodzików. Pierwsze międzynarodowe zawody w których wystartuje reprezentacja Polski odbędą się w Antalyi/Turcja w dniach 1-7.04.2024r. na które z Żywca wyjeżdżają: Klaudia Płaza, Natalia Leśniak, Wioleta Myszor, Konrad Kupczak, Oskar Kasprowski, Mateusz Mędrzak. Następnie na I Rundę Pucharu Europy Juniorów w Sofii/Bułgaria w dniach 15-20.04.2024r. z Żywca zakwalifikowali się: Otylia Strzałka, Amelia Knopek, Aleksandra Reznichenko, Łukasz Patlewicz, Jakub Bąk.
Na I Rundę Pucharu Świata w Shanghaiu/Chiny w dniach 23-28.04.2024r. wylatują: Klaudia Płaza, Natalia Leśniak, Wioleta Myszor, Konrad Kupczak, Oskar Kasprowski. W Turcji i w Chinach polscy zawodnicy rywalizować będą o zakwalifikowanie się do Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego do „Igrzysk Olimpijskich 2024” do Essen/Niemcy w dniach 3-5.05.2024r. Następnie w dniach 6-12.05.2024r. w Essen odbędą się Mistrzostwa Europy Seniorów z udziałem z każdego kraju
3 najlepszych kobiet i 3 najlepszych mężczyzn. W dniach 20-26.05.2024r. w Yechon/Korea Płd. odbędzie się II Runda Pucharu Świata a w dniach 2-8.06.2024r. w Porec/Chorwacja odbędzie się
I Runda Pucharu Europy Seniorów. W dniach 14-16.06.2024r. w Antalyi odbędzie się ostatni Światowy Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i wtedy zobaczymy kto z polskich łuczników zakwalifikuje się do Paryża.

W kraju w dniach 12-14.04.2024r. w Głuchołazach odbędzie się I Runda Pucharu Polski i I Runda Ekstraklasy Kobiet i Mężczyzn – Drużynowych Mistrzostw Polski, w których mistrzowskie tytuły z roku 2023 bronią kobiety z Łucznika Żywiec a mężczyźni brązowego medalu.