Oferty sponsorowane

Chociaż większość z nas ma świadomość podstawowych aspektów dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia OC, wiele niuansów i ciekawostek na jego temat nie jest powszechnie znanych. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci sprawy, o których mogłeś nie wiedzieć.

Od czego zależy cena OC?

Ceny za ubezpieczenie OC mogą się diametralnie różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zdecydujesz się na wykup polisy. Niekiedy w niektórych z nich stawki są wyższe nawet o kilkaset złotych. Dlatego też tak ważne jest dokładne sprawdzenie cen i porównanie ich, by wybrać tę najniższą. W końcu płacąc więcej, wcale nie zyskasz w tym zakresie lepszej ochrony.

To, gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód (sprawdź najtaniejuagenta.pl) to jednak nie wszystko. Warto też wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą na różne czynniki przy wyliczaniu składki. Na niektóre z nich ma się większy wpływ, na inne tak naprawdę żaden. Są to:

l  wiek właściciela pojazdu,

l  doświadczenie w kierowaniu pojazdami (czas posiadania prawa jazdy),

l  miejsce zamieszkania,

l  stan cywilny i posiadanie dzieci,

l  dane dotyczące pojazdu: model, marka, rocznik, przebieg oraz moc silnika.

Jak obniżyć cenę OC?

Jak już było wspomniane, na niektóre czynniki nie ma się wpływu, np. na wiek czy czas posiadania prawa jazdy. Mimo wszystko OC da się obniżyć. Jak? Wystarczy skorzystać z poniższych wskazówek:

Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę – ubezpieczyciele za każdy rok bez spowodowania wypadku lub stłuczki przyznają zniżkę w wysokości 10 proc. Z czasem możliwe jest zgromadzenie sporego rabatu.

Kup OC z innymi polisami – kupienie OC w połączeniu z innymi produktami ubezpieczeniowymi, takimi jak AC, NNW lub assistance, może przynieść znaczne oszczędności. Rozważ też skorzystanie z oferty tej samej firmy przy zakupie innych ubezpieczeń, na przykład domu lub życia.

Znajdź współwłaściciela samochodu – jest to szczególnie korzystne dla młodych kierowców, których wiek i krótki staż mogą wpływać na wyższą składkę. Jeśli dodasz do pojazdu doświadczonego kierowcę z dobrą historią jazdy, może to znacząco obniżyć koszt ubezpieczenia.

Kup auto o niewielkiej pojemności silnika – choć to rozwiązanie nie przemówi do wielbicieli szybkiej jazdy, to niezaprzeczalnie ma wpływ na koszt OC. Szybsze auta są często kojarzone z większym ryzykiem wypadków (na podstawie statystyk), co może znacząco zwiększać wysokość składki. Możesz ja oczywiście obniżyć, wybierając samochody uważane za bezpieczne (np. Hyundai, Toyota, Skoda) i o mniejszej pojemności silnika.

OC graniczne – czym jest?

Jeżdżąc samochodem poza granicami Polski, ważne jest, by posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Chociaż w wielu krajach europejskich nasza rodzima polisa OC jest wystarczająca, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), to jednak są miejsca, gdzie wymagana jest dodatkowa, tak zwana Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne.

Jeśli planujesz podróż do państwa członkowskiego UE czy EFTA, tradycyjne ubezpieczenie OC z Polski powinno wystarczyć. W innych krajach, takich jak chociażby Rosja, Białoruś czy Kosowo, niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego. Jest ono dedykowanym produktem ubezpieczeniowym, ważnym jedynie w określonym państwie.

Koszty ubezpieczenia granicznego różnią się w zależności od destynacji i okresu jego ważności. Może to być ubezpieczenie krótkoterminowe (na przykład 15 lub 20 dni) lub długoterminowe (aż do 12 miesięcy). W zależności od kraju koszty mogą wynieść od 4,5 do 88 euro. Więcej na temat ubezpieczenia granicznego OC przeczytasz w poniższym artykule: https://najtaniejuagenta.pl/oc-graniczne-warto-o-nim-wiedziec/.

Automatyczne przedłużenie OC

Zaniedbanie terminowego opłacenia składki OC może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak wysokie grzywny czy koszty związane z potencjalnym wypadkiem. Za opóźnienie w płatności grożą kary. Do 3 dni - 1440 zł, od 4 do 14 dni – 3600 zł, a po dłuższej zwłoce – 7200 zł.

Niektórzy kierowcy zapominają o terminie płatności, co stało się powodem wprowadzenia systemu automatycznego odnawiania polisy. Funkcjonuje on na pewnych warunkach, ułatwiając kierowcom utrzymanie ciągłości ubezpieczenia. Jeśli po zakończeniu roku ubezpieczeniowego wciąż jesteś właścicielem pojazdu, ubezpieczyciel poinformuje cię o możliwości odnowienia polisy i określi nową kwotę składki.

Niemniej jednak istnieją sytuacje, kiedy polisa OC nie zostanie odnowiona automatycznie:

  • l  po zakupie pojazdu (gdy wygaśnie polisa poprzedniego właściciela),
  • l  po otrzymaniu auta w spadku lub darowiźnie,
  • l  przy nieuregulowaniu całości składki za OC,
  • l  po wygaśnięciu krótkoterminowej umowy OC,
  • l  po wypowiedzeniu umowy.

Warto w takich sytuacjach zadbać o znalezienie z odpowiednim wyprzedzeniem towarzystwa ubezpieczeniowego oraz zakup polisy OC. Pomoże Ci to uniknąć kary finansowej oraz zabezpieczy Cię przed ewentualnymi kosztami, jeśli bez ubezpieczenia spowodujesz wypadek lub stłuczkę.