Jabłoń (Malus), wywodząca się z rodziny różowatych, wciąż przyciąga pasjonatów ogrodnictwa. Jej funkcjonalność i walory estetyczne sprawiają, że posiadanie własnej jabłoni staje się kuszącą opcją oraz okazją do pewnych oszczędności. Jabłka dostarczają bezcennych składników odżywczych i witamin, natomiast sama uprawa może być źródłem ogromnej satysfakcji.
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Jakie są najpopularniejsze odmiany jabłoni?
- Jak wygląda uprawa jabłoni?
- Jak krok po kroku posadzić sadzonkę jabłoni?
- Jabłonie – najpopularniejsze odmiany
Obecnie istnieje wiele wartościowych odmian jabłoni, które różnią się między innymi ubarwieniem skórki, okresem dojrzałości zbiorczej owoców, czy też smakiem miąższu. W polskich ogrodach zdecydowanie królują następujące odmiany:
Jabłoń ‘Antonówka’
Stara odmiana jabłoni domowej charakteryzująca się soczystymi, ale lekko kwaskowatymi owocami o silnie cukierkowym zapachu. Osiąga do 5 m wysokości i kwitnie od połowy kwietnia lub początku maja. Jabłka tego drzewa owocowego są niezwykle cenione w przemyśle przetwórczym.
Jabłoń domowa ‘Lobo’
Odmiana drzewa jesiennego opisana na stronie https://www.sadowniczy.pl/product-pol-10339-Jablon-Lobo-START-PACK-R.html, posiadająca jasnozielone liście o sercowatym kształcie i dużą rozłożystą koronę o kulistym kształcie. W okresie owocowania 'Lobo' rodzi duże, lekko spłaszczone owoce, które odznaczają się soczystością i aromatycznym słodko-kwaskowym smakiem.
Jabłoń ‘Złota Reneta’
Jabłoń ‘Złota Reneta’ obfituje w owoce o złocistej barwie z pomarańczowo-czerwonymi rumieńcami. Miąższ jabłek jest kruchy, złocisty, o lekko korzennym, kwaskowatym smaku. Owoce tej odmiany nadadzą się zarówno do spożycia, jak i do przetworzenia.
Proces sadzenia jabłoni krok po kroku
Zapewnienie optymalnego rozwoju jabłoni wymaga uwzględnienia wielu aspektów. poprawne przygotowanie gleby, odpowiednie umiejscowienie sadzonek w korzystnych warunkach świetlnych oraz regularna pielęgnacja są kluczowymi czynnikami stymulującymi zdrowy i zrównoważony wzrost jabłoni i plonowanie.
Jabłonie – odpowiednie stanowisko i gleba
Jabłonie preferują gleby lekko kwaśne lub zasadowe (6,5-7,4 pH). Jeżeli pH podłoża jest znacznie niższe, należy wtedy przeprowadzić proces wapnowania gleby związkami wapnia, który obniża poziom kwasowości ziemi. Podłoże powinno być urodzajne, dobrze przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
W przypadku jabłoni należy wybrać miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Przed posadzeniem sadzonek warto przygotować miejsce. Przede wszystkim, stanowisko należy wypielić, przekopać i rozpulchnić widłami. Należy też wzbogacić glebę w składniki odżywcze poprzez dodanie nawozu w postaci kompostu lub obornika.
Kiedy sadzić jabłonie?
Najlepszą porą do sadzenia jabłoni jest jesień (od połowy października do początku listopada), ewentualnie wczesna wiosna (kwiecień, maj). W okresie jesieni panują najkorzystniejsze warunki atmosferyczne, które sprzyjają szybkiemu rozwojowi systemu korzeniowego sadzonek przed nadejściem zimy. Sadzenie młodych jabłoni wczesną wiosną jest korzystne z powodu umiarkowanych temperatur w tym okresie oraz licznych opadów atmosferycznych.
Jak sadzić jabłonie?
Przed umieszczeniem sadzonki w miejscu docelowym, należy ocenić jej stan pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Następnie w wybranym miejscu należy wykopać dół na głębokość 50 cm i szerokość 0,5 m. W dole należy umieścić młode drzewko owocowe i przykryć je przygotowaną glebą. Na koniec wskazane jest zabezpieczenie rośliny przed przewróceniem, umieszczając obok sadzonki palik.
Wypada dodać, że wiele odmian jabłoni wymaga sąsiedztwa innych, kwitnących w tym samym okresie. Wykorzystanie zapylaczy jest konieczne dla poprawnego przebiegu procesu zapylenia.
Nabywając sadzonki jabłoni, warto zwrócić uwagę na renomę i doświadczenie sprzedawcy. Dostawca współpracujący z uznanymi hodowlami drzew owocowych jest gwarantem zdrowej uprawy i obfitego plonowania.
– Artykuł sponsorowany