Oferty sponsorowane

W związku z tym, że kredyty zaciągane online cieszą się ogromną popularnością, coraz częściej pojawiają się również różnego rodzaju nadużycia. Czasami jeden nieodpowiedni krok może skutkować utratą wszystkich oszczędności. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu online.

Kredyt online – czy jest bezpieczny?

 Bezpieczeństwo kredytów online wciąż budzi wiele emocji. Nie każdy wie, jak otrzymać kredyt online i w dodatku zrobić to w taki sposób, aby bezpieczne były zarówno nasze dane, jak i oszczędności. Niestety oszustów nie brakuje i czasami odrobina nieostrożności wystarczy, aby wpaść w problemy. Decydując się na kredyt online, warto wybrać sprawdzony bank i upewnić się, że strona, przez którą wnioskujemy, jest oficjalną stroną banku. Złożenie wniosku wymaga podania wielu danych osobowych, które mogą być wykorzystane przez oszustów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wyglądu strony, przez którą zamierzamy aplikować, dobrze będzie skonsultować się w tej sprawie z bankiem. Warto podkreślić, że obecnie coraz więcej banków oraz instytucji finansowych stosuje metodę podwójnego zabezpieczania operacji. Najczęściej po zauważeniu wniosku w systemie, pracownik wykonuje do klienta telefon, który ma być potwierdzeniem całej operacji. Dzięki temu jest mniejsza liczba oszustw oraz pomyłek.

Kredyt online – jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Decydując się na kredyt online, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie komputera, z którego składamy wniosek. Chodzi głównie o wirusy oraz programy, które usiłują uzyskać dane dostępowe do naszych kont. Przed złożeniem wniosku warto:

  • sprawdzić komputer pod kątem złośliwego oprogramowania,
  • upewnić się, że strona, przez którą zamierzamy wnioskować, faktycznie jest oficjalną stroną banku. Czasami różnią się one drobnymi szczegółami, które trudno jest zauważyć od razu,
  • sprawdzić dane przed dokonaniem przelewu weryfikacyjnego, który w wielu placówkach jest dodatkową metodą zabezpieczenia. Jednak istnieją aplikacje, które są w stanie podmienić numer konta bankowego. W efekcie kwota zaciągniętego kredytu zostanie wysłana zupełnie gdzie indziej,
  • zmienić hasło bankowe na trudne. Bardzo dużo osób ustawia jako hasło własną datę urodzenia lub nazwisko.

Warto podkreślić, że banki oferują różne metody zaciągania kredytów. Najbardziej znana jest metoda w 100% zdalna. Zatwierdzenie umowy kredytowej odbywa się przez stronę internetową i potwierdzenie następuje poprzez podanie specjalnego kodu aktywacyjnego. Kolejna opcja to podpisanie umowy, którą pod wskazany adres dostarczy kurier. Oczywiście ma on za zadanie sprawdzić dane z umowy z tymi widniejącymi na dowodzie osobistym. Ostatnia metoda to złożenie wniosku online i podpisanie umowy w placówce. Dla wielu osób jest to najbezpieczniejsza propozycja.

Wnioskowanie o kredyt online

Chcąc wnioskować o kredyt, warto przygotować od razu wszystkie niezbędne dokumenty. Zazwyczaj jest to:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o dochodach,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu,
  • wyciągi z kilku ostatnich miesięcy,
  • potwierdzenia spłaty rat.

Warto zaznaczyć, że niektóre banki mogą wymagać dodatkowych dokumentów i warto mieć to na uwadze. Jeśli będzie taka potrzeba, na pewno zostaniemy o to poproszeni przez pracownika banku.

Zaciągnięcie kredytu przez internet jest na pewno łatwe i szybkie. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa, by nie paść ofiarą oszustwa i nie stracić wszystkich pieniędzy. Stosując się do kilku punktów, wniosek kredytowy można złożyć w ekspresowym tempie. Warto jednak dokładnie przeczytać wszystkie informacje, które w nim znajdziemy. W ten sposób unikniemy problemów i zbyt wysokich opłat. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do strony internetowej, przez którą zamierzamy aplikować, jak najszybciej zgłośmy to do banku. Dzięki temu uchronimy nie tylko siebie, ale być może również inne osoby, które również planowały zaciągnięcie zobowiązania w ten sam sposób. Kredyt online to naprawdę świetne rozwiązanie, ale należy być przede wszystkim ostrożnym.

Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kredyt-przez-internet-czy-to-bezpieczne

https://plonskwsieci.pl/pl/651_artykuly-sponsorowane/11819_plusy-i-minusy-kredytu-gotowkowego-online.html