Żywiec polskim biegunem zimna?

Żywiec polskim biegunem zimna?

Patrząc na dzisiejszą aurę i niską temperaturę należało odnaleźć ciekawostkę właśnie z taką pogodą związaną. Co prawda według niektórych danych owa informacja budzi kontrowersje, jest jednak warta uwagi. Według powszechnej świadomości polskim biegunem zimna jest teren Suwalszczyzny. Podczas gdy to właśnie w Żywcu została odnotowana najniższa temperatura w Polsce.

Według niektórych źródeł sytuacja taka trwała do 1940 r. kiedy to miejscem o najniższej zarejestrowanej temperaturze -40,6 stopni Celsjusza był właśnie Żywiec. Ową temperaturę odnotowano między 10 a 12 lutym w 1929 r. Żywiec stracił „pierwszą lokatę” w 1940 r. na rzecz Siedlec, gdzie zarejestrowano temperaturę -41 stopni Celsjusza.

Zima w 2021 roku dopisuje. Według długoterminowej prognozy pogody IMGW, luty 2021 może być chłodniejszy niż norma wyliczona na podstawie danych z 30 lat (dla tego miesiąca). "Średnia temperatura na przeważającym obszarze Polski z wysokim prawdopodobieństwem (większym niż 90 proc. ) osiągać będzie wartość poniżej normy" - informuje IMGW.

Jak również informuje Wirtualna Polska - prognozy pogody z dwóch źródeł: modelu amerykańskiego GFS oraz europejskiego ECMWF wskazują, że podczas aktualnego ochłodzenia prawdopodobnie zostanie pobity rekord zimna w Polsce. Temperatura może spaść nawet do - 40 stopni Celsjusza i istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie temperatury mogą wystąpić na polsko-czeskim pograniczu regionie Cieszyna oraz Żywca - mówi WP Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze.


Drukuj   E-mail