Magazyn
Pierwsza choinka na żywieckim Rynku stanęła w 2013 roku. Od tego czasu stała się ona tradycyjnym elementem świątecznego wystroju Żywca. Już za kilka dni ponownie będzie ozdabiała centralny plac naszego miasta.
  • Kiedy w Żywcu będzie choinka?
  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Żywcu w 2020? Odbędzie się?
  • Czy będzie lodowisko na żywieckim rynku w 2020 roku?
Pierwsza sztuczna choinka

Na Rynku w Żywcu pierwsza sztuczna choinka stanęła 13 grudnia 2013 roku. Miała 9 metrów wysokości. W poprzednich latach światełkami ozdabiane były drzewa iglaste, które rosły przy płycie starego Rynku. Świąteczna ozdoba budziła skrajne emocje u żywczan i mieszkańców Żywiecczyzny. Najwięcej krytyki wzbudzał płot, którym była ogrodzona. Ogrodzenie było jednak konieczne, gdyż niejednokrotnie dochodziło do aktów wandalizmu, w wyniku których żywiecka choinka była wielokrotnie uszkadzana. W ubiegłym roku – 6 grudnia – na żywieckim Rynku rozświetlona została nowa choinka, która bardzo spodobała się zarówno mieszkańcom naszego regionu, jak i gościom odwiedzającym Żywiecczyznę. Stara choinka została natomiast przeniesiona na plac przy dworcu kolejowym w Żywcu-Zabłociu. 

Rynek w Żywcu – pięknie i z atrakcjami

W 2019 roku władze Miasta Żywiec podjęły decyzję, że na żywieckim Rynku ustawiona zostanie nowa choinka. Nowa ozdoba miała mieć minimum 13 metrów i miała do złudzenia przypominać prawdziwe drzewko. Rozświetlenie nowej choinki odbyło się w godzinach wieczornych 2019 roku i od początku bardzo spodobała się ona mieszkańcom i turystom. Żywiecki Rynek ozdabiała do lutego 2020 roku. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku Żywiec był wyjątkowo ładnie ozdobiony w okresie świąteczno noworocznym. Ozdoby zainstalowane zostały nie tylko na Rynku, przy dworcu kolejowym w Żywcu-Zabłociu ale również w żywieckim parku, gdzie obok zamku stanęły podświetlone sanie św. Mikołaja. Dodatkową atrakcją było sztuczne lodowisko przy żywieckim magistracie, ufundowane przez jeden z banków. Ze ślizgawki można było korzystać bezpłatnie oraz wypożyczyć łyżwy w atrakcyjnych cenach. Dodatkową atrakcją był Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się na Rynku w Żywcu i podczas którego można było zakupić ciekawe wyroby rzemieślnicze oraz produkty regionalne.

Zobacz też: Żywiec: W 2019 roku oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem przez 67 dni!

Będzie skromniej

Władze Żywca, z uwagi na panującą sytuację epidemiczną, zdecydowały że instalacja lodowiska byłaby zabiegiem ryzykownym i mogłoby przynieść duże straty w budżecie Miasta. Dlatego też w Żywcu w tym roku nie będzie lodowiska. Z wiadomych przyczyn nie odbędzie się również Jarmark Bożonarodzeniowy i spotkanie z ze św. Mikołajem… 


Kiedy choinka rozbłyśnie?

Na żywieckim Rynku choinka zabłyśnie już w tym tygodniu. Jak zapowiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor: W smutnym czasie epidemii i innych mało sympatycznych wydarzeń, mam dobrą wiadomość - choinka oczywiście się pojawi. Jej światełka zapłoną w sobotę 5 grudnia wieczorem. Święty Mikołaj będzie mógł odwiedzić ją już w dniu swojego święta. Jak w ubiegłym roku, będzie też choinka w Zabłociu. Nie zabraknie ozdób świątecznych w innych częściach naszego miasta. Teraz pozostanie nam jedynie czekać na śnieg, by atmosfera zrobiła się już świąteczna.

Jak pięknie wyglądał na przełomie roku 2019 i 2020 żywiecki Rynek możecie sobie przypomnieć dzięki filmowi przygotowanemu przez Dario Film.

Zdjęcie i film: Dario Film