Magazyn

Zachęcamy do świętowania przypadającego 2 maja Dnia Flagi RP. Ten szczególny dzień uczcić można w prosty sposób, pozostając w domu – poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy.

Biało-Czerwona jest symbolem wspólnoty i nadziei, warto więc solidarnie okazać patriotyzm i wywiesić ją w swoim najbliższym otoczeniu. Nie można jednak przy tym zapominać, że symbole narodowe, czyli nie tylko flagę, ale również godło oraz hymn, należy traktować z należytym szacunkiem.

Aby ułatwić troskę o polskie symbole narodowe, Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało specjalne plansze poświęcone tym 3 symbolom, które Polacy spotykają najczęściej (do pobrania poniżej). W górnej części każdej planszy znajduje się opis symbolu zgodny z obowiązującym prawem, a użyte kolory godła i flagi odpowiadają tym wskazanym w ustawie. Poniżej znajdują się 3 wskazówki dotyczące najczęściej pojawiających się wątpliwości.

Więcej informacji o fladze, godle, hymnie i pozostałych symbolach można znaleźć na stronach rządowych, w protokole dyplomatycznym i w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela.

Źródło: ŚUW w Katowicach /z wykorzystaniem materiałów https://niepodlegla.gov.pl//
Zdjęcie w ikonie: Dariusz Lach