Magazyn

Stowarzyszenie POLARIS-OPP serdecznie zaprasza do udziału w wakacyjnym cyklu zdalnych warsztatów i obserwacji astronomicznych za pośrednictwem środków komunikacji online i częściowo w plenerze.

Wspólne obserwacje nieba na odległość będą możliwe dzięki wyposażeniu uczestników w teleskopy Sky-Watcher 130mm. Teleskopy te można otrzymać bezpłatnie na okres wakacji 2020 r. zarówno do domu jak i na wyjazd lub urlop - jedynym warunkiem jest udział w meetingach organizowanych przez stowarzyszenie, które poprowadzą dwa razy w tygodniu od 20 lipca koordynatorzy organizacji.
Spotkania te to doskonały moment na zapoczątkowanie swojej pasji do astronomii i obserwacji nieba, gdyż cykl zajęć będzie przypominał mały kurs dla początkujących pasjonatów, gdzie nie tylko dowiemy się gdzie szukać i jak obserwować konkretne obiekty, ale i krok po kroku od momentu otwarcia pudełka do samego użytkowania teleskopów w plenerze, poznamy uroki praktycznej astronomii pod gołym niebem.
Wakacyjne spotkania wieczorno-nocne będą organizowane głównie zdalnie, ale przewiduje się także aktywności zespołowe, jak np. w trakcie VIII Festiwalu Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. Obserwacje będą prowadzili wieloletni praktycy współpracujący z organizacją, jak m.in. pracownik dydaktyczny Planetarium Śląskiego w Chorzowie czy wieloletni obserwator meteorów mający na swoim koncie jeden z najlepszych wyników godzinnych na świecie (wg. International Meteor Organization). Nie zabranie także gości i specjalistów z uczelni wyższych, którzy przybliżą m.in. zasady ochrony przed zanieczyszczeniem światłem.
Zdalne obserwacje będą uzależnione od terminów ciekawych zjawisk astronomicznych. Program będzie przygotowywany w ten sposób, aby uwzględniać aktualne prognozy jak i zajęcia zastępcze dot. obsługi teleskopu, jego przygotowania i konserwacji, czy nawet umiejętności posługiwania obrotową mapą nieba, którą uczestnicy otrzymają w komplecie z teleskopem.
Stowarzyszenie POLARIS-OPP serdecznie zaprasza do wspólnych meetingów teleskopowych! Więcej informacji TUTAJ.

Zdjęcie: Dario-Film