Magazyn

Spadochroniarze 18 bpd realizowali szkolenie narciarskie i narciarsko - taktyczne, podczas którego ćwiczyli m.in. przemieszczanie się na nartach skitourowych w rejonie Pilska i Skrzycznego.

Jak informują przedstawiciele 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej - Grupy były podzielone ze względu na poziom zaawansowania. Dla części Spadochroniarzy było to pierwsze spotkanie z nartami, dla innych - doskonalenie tej przydatnej umiejętności. Podczas marszów z wykorzystaniem nart skitourowych Spadochroniarze nie tylko kształtowali sprawność psychofizyczną, ale także uczyli się przygotowania i konserwacji sprzętu, poprawnej i bezpiecznej techniki przemieszczania się oraz rozpoznawania jakie warunki sprzyjają użyciu takiego ekwipunku.
"Podeszliśmy do tematu bardzo poważnie, nasza jednostka znajduje się w bezpośredniej okolicy terenu górzystego i chcemy być gotowi do działania w tym regionie, w każdych warunkach. Spadochroniarze byli zaangażowani, a poziom posiadanych dotychczas umiejętności zdecydowanie wzrósł. Ponadto w przyszłym miesiącu zaplanowaliśmy szkolenie lawinowe w Tatrach, a ten tydzień był dobrym sprawdzianem przed poważniejszym przedsięwzięciem." - relacjonuje jeden z organizatorów minionych zajęć.

Źródło: 18 batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej