Magazyn

Duże płytki są obecnie bardzo popularne. Moda na okładziny z wielkich płytek gresu utrzymuje się od kilku lat. Gdzie pasują płytki wielkoformatowe, np. płytki 60x60 i z czego właściwie powstają? Warto to wiedzieć, jeśli zależy ci na praktycznej, ładnej podłodze, która będzie ci służyć przez długie lata.

Estetyka, minimalizm i spójność - to wszystko na stałe może zawitać do twojego domu, jeśli zdecydujesz się na duże płytki, najlepiej te z gresu lub płytki ceramiczne. Ich popularność nie jest przypadkowa. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, płytki wielkoformatowe pasują zarówno do dużych, jak i małych wnętrz.

1. Płytki 60X60 - z czego powstają najczęściej?

Bardzo popularnym ostatnio materiałem, z którego powstają kwadratowe płytki 60x60, jest gres. Wykonuje się z niego płytki podłogowe 60x60, ale również płytki ścienne.

Gres stanowi połączenie glinu, piasku kwarcowego, kaolinu, skalenia oraz szamotu. W tym zestawieniu określa się je "kamionką szlachetną". To istotne, ponieważ w tym wypadku wykorzystuje się inne surowce, niż wtedy, gdy produkowane są np. płytki ceramiczne 60x60.

Płytki gresowe wyróżnia to, że charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością niż płytki wykonane z innych materiałów, w tym glazury czy terakoty. Co więcej, płytki gresowe są również niezwykle wytrzymałe - gres jest formowany, prasowany, a następnie wypalany w wysokiej temperaturze. Powstałe w ten sposób płytki są twarde, mrozoodporne, odporne na ścieranie. Zaletą płytek gresowych jest również fakt, że zazwyczaj są niepodatne na powstawanie plam. Sprawdzą się więc w wielu pomieszczeniach.

Warto nadmienić jednak, że wśród płytek gresowych wyróżnia się kilka rodzajów materiałów. Te różnią się od siebie sposobem wykończenia powierzchni, a co za tym idzie, również właściwościami. I tak, wymienić należy gres szkliwiony, nieszkliwiony, polerowany i rektyfikowany.

Ogromny wybór płytek można znaleźć tutaj: https://www.salonyhoff.pl/plytki-60x60/.

2. W jakim pomieszczeniu sprawdzą się płytki 60X60?

Płytki wielkoformatowe, które są wykonane z gresu, to w ostatnich latach wybór wielu Polaków. Idealnie wypełniają duże pomieszczenia - tworzą jednolitą powierzchnię, a dzięki nim pomieszczenia stają się jasne i minimalistyczne. Ale płytki 60x60 świetnie sprawdzą się również na małej powierzchni. Dlaczego?

To bardzo proste - w małych pomieszczeniach obowiązuje zasada - "minimum powierzchni, maksimum funkcjonalności". O zaletach płytek ceramicznych 60x60, ale i płytek z gresu, wspomniano już wiele. Warto dodać jeszcze, że duży format płytki to mniej widocznych łączeń, a więc podłoga wydaje się gładsza i większa. Możemy to wykorzystać w korytarzu, ale i salonie, gdy chcemy optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń.

Płytki ceramiczne 60x60 świetnie sprawdzą się w przedpokoju, ponieważ nie wymagają konserwacji ani specjalnej pielęgnacji. Są bardzo odporne na brud, a przy tym niepodatne na wodę, błoto czy śnieg. Oczywiście musimy pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę na przeznaczenie kupowanych płytek. Płytki podłogowe będą się różnić od płytek ściennych, choć wielu z nas tej różnicy nie dostrzeże gołym okiem. Natomiast producent zawsze podaje taką informację, zazwyczaj w formie piktogramu.

Ze względu na zalety płytek ceramicznych i płytek z gresu, wiele osób wybiera je również podczas urządzania tarasu. Płytki tarasowe powinny być mrozoodporne, twarde, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości i antypoślizgowe.