Magazyn

Październik to czas, kiedy nasz ogród wciąż wygląda bajecznie. Kwitnie wówczas jeszcze wiele kwiatów, liście na drzewach i krzewach przybierają piękne barwy. To również czas zbiorów owoców i warzyw. Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać w tym miesiącu? - podpowiada plantet.pl

Najważniejsze zadania ogrodników w październiku

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby w październiku posadzić nowe drzewa i krzewy (oczywiście jeżeli uważamy, że jest to w danym roku potrzebne). Możemy posadzić nowe żywopłoty, krzewy róż i drzewa owocowe.

Koniecznie pamiętajmy o odchwaszczaniu.

Jako, że w październiku mogą mieć miejsce pierwsze przymrozki, należy dokończyć zbiory warzyw i owoców (zwłaszcza tych, które mogą zostać uszkodzone przez niskie temperatury). Wszystkie owoce i warzywa po zebraniu należy dobrze przejrzeć. Do jedzenia i przechowywania przeznaczamy jedynie okazy zdrowe. Pozostałe należy jak najszybciej wyrzucić (w przeciwnym wypadku mogą one zostać zaatakowane przez szkodniki lub zainfekowane przez choroby).

Wczesna jesień to odpowiedni czas na przeglądanie koron drzew i krzewów. Ważne jest, żeby odciąć liście i gałęzie, które zostały porażone chorobami roślin (dzięki szybkiemu przeprowadzeniu przycinania możemy zahamować ich rozprzestrzenianie się). Miejsca po przycinaniu należy posmarować specjalną maścią przyspieszającą gojenie.

Jeżeli zdecydowaliśmy się uprawiać rośliny pochodzące z krajów tropikalnych, które nie wykazują odporności na mróz, powinniśmy pomyśleć o ich zabezpieczeniu na zimę (w wielu wypadkach konieczne będzie przeniesienie ich do pomieszczenia). Warto zadbać o to przed nastaniem pierwszych nocnych przymrozków.

Pamiętajmy o nawożeniu

W październiku trzeba zadbać także o nawożenie roślin znajdujących się w naszym ogrodzie. Jesienne nawożenie należy przeprowadzić przy użyciu nawozów potasowych i fosforowych (dobrej jakości nawozy można zamówić w sklepie internetowym plantet.pl). W tym czasie zalecane jest unikanie nawozów azotowych, które przedłużają czas wegetacji krzewów (jest to niewskazane, gdyż nawożone nimi pędy nie będą miały czasu, żeby zdrewnieć, co sprawi, że przemarzną zimą).

Warto jest zastosować także nawozy organiczne – kompost i obornik. Gdy jest taka konieczność, w październiku można przeprowadzić wapnowanie gleby.

Jak zadbać o trawnik w październiku?

W przypadku, gdy trawa na naszym trawniku jest wysoka, w październiku można przeprowadzić ostatnie koszenie przed zimą. Pamiętajmy o regularnym grabieniu liści spadających z drzew i krzewów. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do gnicia trawy. Liście można przeznaczyć na kompost lub umieścić w workach na odpady zielone. Po skoszeniu trawy wykonajmy przegląd kosiarki. Jeśli jest to konieczne – oddajmy ją do serwisu.

Oczko wodne w październiku

Osoby posiadające w swoim ogrodzie oczko wodne muszą pamiętać o regularnym wyławianiu z niego opadających liści. Gdy posiadamy rośliny wodne, które nie są odporne na mróz – wyławiamy je i umieszczamy w akwarium w domu. Kolejnym ważnym krokiem jest wyjęcie i wyczyszczenie filtrów i pomp.

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknie ukwieconym ogrodem już wczesną wiosną, kupmy na plantet.pl cebule do nasadzeń jesiennych. Wśród nich są między innymi cebule przebiśniegów, krokusów, tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków. Cebule warto jest zabezpieczyć przed szkodnikami sadząc je w specjalnych koszyczkach. Pamiętajmy, że cebulę należy zakopać w ziemi na głębokości równej jej trzykrotnej wysokości.