Magazyn

Zanieczyszczenia powietrza, segregacja odpadów i globalne ocieplenie to pojęcia, które dominują w odpowiedziach na pytanie, czym jest ekologia. Jednakże niski poziom wiedzy społeczeństwa na temat tych zagadnień oraz niezrozumienie powagi problemów ekologicznych stwarzają realne zagrożenia dla przyszłości naszej planety i naszego zdrowia. W odpowiedzi na te wyzwania powstała Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych.  

Inicjatywa ta ma za zadanie zwiększyć świadomość oraz aktywność ekologiczną młodzieży w wieku od 14 do 17 lat. Działania skierowane zostały do nastolatków z dziesięciu miejscowości w województwie śląskim. Wśród uczestników znalazła się grupa młodzieży z gminy Czernichów. Uczestnicy wzięli udział w cyklu spotkań, podczas których zgłębili wiedzę na temat zanieczyszczeń środowiska, ochrony przyrody, zielonych miejsc pracy, a także team buildingu i design thinkingu.

Kamil, Maja, Jakub, Kamila, Martyna, Joanna, Kazimierz, Tadeusz, Karolina, Igor i Natalia chętnie podejmowali się wszystkich aktywności podczas zajęć i z powodzeniem realizowali wszystkie założenia projektowe. Podczas warsztatów młodzież wykonała ekologiczne torby z koszulek i las w słoiku.

Na zakończenie warsztatów, w ramach akcji ekologicznej młodzież rozdawała torby na zakupy wielokrotnego użytku mieszkańcom gminy, którzy robili zakupy w lokalnym sklepie spożywczym.

Zwiększanie kompetencji młodych ludzi w zakresie ekologii jest kluczowe, bowiem to właśnie ich nastawianie oraz działania mają wpływ na to, w jakim środowisku będziemy żyć i jak będzie się ono zmieniać.

Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną internetową Śląskiej Akademii Kompetencji Ekologicznych – link do strony: https://zieloneslaskie.pl/slaska-akademia-kompetencji-ekologicznych/.

Projekt Śląska Akademia Kompetencji Ekologicznych realizowany jest w ramach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.