Magazyn

Żywiecki Park Miejski to wizytówka Żywca. Miejsce to jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Co sprawia, że ta część miasta jest taka magiczna? Z pewnością są to niezwykli mieszkańcy tego pięknego ogrodu.

Ciekawi mieszkańcy pośród zabytków

Oprócz ciekawej historii żywieckiego parku, znajdziemy tutaj ciekawe zabytki. Jednak o wyjątkowości żywieckiego parku stanowi również bogactwo fauny i flory. Wśród mieszkańców tego ogrodu występuje wiele interesujących gatunków zwierząt. Dziś przedstawiamy jedne z ładniejszych ptaków, które możemy tutaj spotkać – kaczki mandarynki.

Kolorowe kaczki

Ptaki te są bardzo urokliwe, jednak to, że dziś możemy je spotkać w żywieckim parku wcale nie jest dziełem przypadku. Jak w rozmowie z naszą redakcją opowiada kierownik żywieckiego Mini Zoo Dawid Błoński – pierwsze próby uzyskania młodych rozpoczęły się w 2016 roku. „Próbowałem uzyskać młode w wolierze w Mini Zoo, nie udało się to jednak ponieważ potrzebowały dostępu do wody i spokoju. A wiadomo tam jest duży ruch” - wspomina. Wiosną 2017 roku do Mini Zoo sprowadzono dwie pary z hodowli, które wypuszczono na staw parkowy, niestety dość szybko zostały zjedzone przez lisy. „Odpuściłem na rok, rozważając co by tu można zrobić, jedyną nadzieją było nabycie ptaków lotnych, które pozostaną na wolności. Znalazłem takie dwie pary i przywiozłem do parku” – opowiada Dawid Błoński. To właśnie te ptaki możemy dziś podziwiać w żywieckim parku Habsburgów.

Łatwo nie było…

Jednak to, że ptaki się oswoiły i dziś cieszą oczy mieszkańców i turystów wcale nie było prostym procesem. „W pierwszym okresie miały przycięte skrzydła, żeby przyzwyczaiły się do nowego stawu. Później im naturalnie w procesie pieprzenia te pióra odrosły i stały się lotne. Zanim to jednak nastąpiło to każdego wieczora patrolowałem teren wokół stawu z psem myśliwskim, którego specjalnie do tego celu kupiłem”. Skomplikowane zabiegi przyniosły pożądany skutek – kaczki z hodowli nauczyły się, że na brzegu czai się pies, co poskutkowało tym, że spały na rosnącej przy stawie wierzbie, co uchroniło je przed lisem. Obecnie w naszym parku żyje pięć kaczorków i dwie kaczki.

Ciekawe zwyczaje

Mandarynki są nie tylko piękne, ale mają również wiele ciekawych zwyczajów.
„Znoszą jaja w dziuplach i młode później z tych dziupli wyskakują nawet z wysokości 8m nie robiąc sobie krzywdy. Ciekawe jest też to, że nocują i zimują nad Jeziorem Żywieckim, w szuwarach a nad parkowy staw przylatują za dnia. Mandarynki bardzo lubią żołędzie i dlatego jesienią, wieczorami i o poranku można je spotkać jesienią na alei dębowej” – opowiada Dawid Błoński.
W przygotowanym przez Dario Film nagraniu możecie zobaczyć piękno tych ptaków i ich rytuały. Zapraszamy do obejrzenia i udostępniania tego materiału.