Magazyn

Dawny blask odzyskało wnętrze kościoła parafialnego Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej. Salową świątynie w duchu historyzmu z elementami neogotyckimi wzniesiono na początku XX wieku.

Jak poinformował diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz, dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim w prezbiterium i nawie roziskrzyło się gwiazdami sklepienie, chór muzyczny uzyskał nową aranżację stolarsko-snycerską, a neogotycka struktura ołtarza głównego z płaskorzeźbionym wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odsłoniła swoją pierwotną kolorystykę.

„Do dawnej świetności przywrócono także znajdujące się w kościele dwie świetne rzeźby św. Anny i św. Joachima z 1. poł. XVIII wieku. Zatroszczono się także o płaskorzeźbione sceny z Chrztem Chrystusa w Jordanie i Świętą Rodziną wiszące na ścianie łuku tęczowego oraz o rzeźbione stacje Drogi krzyżowej. Piękno płaskorzeźbionych przedstawień podkreślono nową aranżacją kolorystyczną. Kosztowne prace były możliwe dzięki ofiarności parafian i zaangażowaniu ks. proboszcza dr. hab. Krzysztofa Sordyla” – dodał ks. Tracz.

fot. ks. Szymon Tracz