Magazyn

Już w tym roku w Polsce odbędą się wyjątkowe zawody, którymi są igrzyska europejskie. Będzie to trzecia edycja multidyscyplinarnych zawodów sportowych, w których zmierzą się najlepsi sportowcy na naszym kontynencie. W dniach od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku będą chcieli udowodnić swoje umiejętności i zakwalifikować się na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024. Z racji, że jest to dopiero trzecia edycja tej imprezy, postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym pokrótce wyjaśnimy: czym jest, gdzie będzie rozgrywana i w jakich dyscyplinach zmagania będzie można podziwiać.

Czym są igrzyska europejskie?

Igrzyska europejskie nie bez powodu noszą nazwę bardzo podobną do igrzysk olimpijskich. Są to bowiem międzynarodowe zawody sportowe rozgrywane w wielu różnych konkurencjach na przestrzeni niespełna dwóch tygodni. Organizatorzy spodziewają się, że w tegorocznej imprezie wezmą udział sportowcy z 48 krajów, a jeśli wszystko pójdzie dobrze, to widzowie będą mogli oglądać ich zmagania w aż 26 dyscyplinach sportowych. Igrzyska europejskie są też jednym ze sposobów, w jaki sportowcy z Europy mogą zakwalifikować się na olimpiadę.

Organizator

Początkowo organizatorem tej imprezy miały być Katowice, ale w maju 2019 roku Polski Komitet Olimpijski ogłosił, że w miejsce Katowic to Kraków i region Małopolski będzie ubiegał się o zorganizowanie tych zawodów. Podczas oficjalnego głosowania na specjalnym spotkaniu Komitetu Olimpijskiego w Mińsku 22 czerwca 2019 roku Kraków i Małopolska zostały jednogłośnie wybrane na gospodarza Igrzysk Europejskich 2023.

Stadiony i inne obiekty

Tak jak już pisaliśmy, podczas tegorocznej imprezy planowane są zawody w aż 26 dyscyplinach. W związku z tym organizatorzy podjęli decyzje o rozłożeniu zawodów na inne niż tylko Kraków miasta. W sumie jest ich aż 11, choć oczywiście najwięcej wydarzeń odbędzie się w Krakowie. Stadion miejski w Krakowie będzie też mieścić ceremonie otwarcia i zakończenia. Tam też zostanie zorganizowany turniej rugby. Pozostałe obiekty w Krakowie, na których odbędą się zawody, to:

 • Hutnik Arena – tenis stołowy,
 • Arena Kraków – koszykówka 3 × 3,
 • Lodowisko Cracovia – kickboxing,
 • Arena Płaszowianka – łucznictwo,
 • Centrum Sportu Kolna – kajakarstwo (slalom),
 • Park Zalew Nowohucki – triathlon,
 • Rynek Główny – padel i teqball,
 • Stadion AWF – pięciobój nowoczesny,
 • Tauron Arena Kraków – szermierka,
 • Zalew Kryspinów – kajakarstwo (sprint).

Pozostałymi obiektami znajdującymi się poza Krakowem, gdzie będą rozgrywane zawody 3. Igrzysk Europejskich, są:

 • Krzeszowice BMX Park – Krzeszowice – kolarstwo BMX,
 • Stadion Śląski – Chorzów – lekkoatletyka,
 • Góra Parkowa – Krynica-Zdrój – kolarstwo górskie i biegi górskie,
 • Krynica-Zdrój Arena – Krynica-Zdrój – judo i taekwondo,
 • Park Strzelecki – Nowy Sącz – taniec sportowy – breaking,
 • Pływalnia w Oświęcimiu – Oświęcim – pływanie synchroniczne,
 • Arena Rzeszów – Rzeszów – skoki do wody,
 • Arena Jaskółka Tarnów TOSIR – Tarnów – badminton,
 • Centrum Sportów Plażowych – Tarnów – piłka ręczna plażowa i piłka nożna plażowa,
 • Strzelnica Sportowa – Wrocław – strzelectwo,
 • Wielka Krokiew – Zakopane – skoki narciarskie,
 • Nowy Targ Arena – Nowy Targ – boks.

Zakłady sportowe

Podobnie jak w przypadku innych wydarzeń sportowych, bukmacherzy i zakłady sportowe przygotują z okazji igrzysk specjalne oferty i dodatkowe zakłady. Takie wydarzenie jest okazją porównywalną do ogólnoświatowych igrzysk olimpijskich. Dzięki niemu będziemy mieli okazje obstawiać zazwyczaj niedostępne dyscypliny. Zachęcamy do obserwowania szczególnie tych zawodów, w których udział brać będą zawodnicy z Polski. Polecamy też hobbystyczne obstawianie ich wyników, aby móc jeszcze mocniej przeżywać występy naszych rodaków, którzy być może już za rok będą walczyli o medale na najważniejszych zawodach sportowych na świecie.

Wolontariat

Szacuje się, że w igrzyskach europejskich weźmie udział około 7000 sportowców z całej Europy. Nawet nie biorąc pod uwagę kibiców, będzie to ogromne logistyczne wyzwanie. W związku z tym organizatorzy i miasta, w których będą się odbywały zawody, proszą o zgłaszanie się wolontariuszy. Zachęcamy do tego szczególnie młode osoby z wymienionych miast, ale nie tylko. Jest to wspaniała okazja, aby móc obserwować zmagania z bliska i na własnej skórze poczuć atmosferę międzynarodowej imprezy sportowej. Co więcej, impreza zaczyna się dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego 2022/2023, dzięki czemu wolontariat na tej imprezie starsza młodzież może potraktować jako idealne rozpoczęcie wakacji. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się za pośrednictwem Internetu pod adresem: https://www.european-games.org/volunteers/ lub pisząc na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Podsumowanie

Igrzyska Europejskie 2023 to międzynarodowa i rozgrywana w wielu dyscyplinach impreza sportowa nieco przypominająca igrzyska olimpijskie, ale przeznaczona dla sportowców z Europy i o nieco mniejszym prestiżu. Jest idealną okazją do przeprowadzenia jednego z ostatnich poważnych sprawdzianów przed nadchodzącą w przyszłym roku olimpiadą.

Impreza ta jest jednak nie tylko powodem do radości dla sportowców, ale i dla kibiców z Polski. Dzięki niej mieszkańcy naszego kraju będą mogli podziwiać zmagania sportowców w dyscyplinach, których być może wcześniej nie widzieli i obserwować na żywo zawodników, którzy sięgną po medale na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.