Magazyn

Masz dość zanieczyszczania środowiska? Myślisz o swoim domu i finansach w perspektywie dłuższej niż najbliższe tygodnie? Zainteresuj się panelami fotowoltaicznymi — ekologiczną inwestycją na lata.

Fotowoltaika — co warto wiedzieć?

Cieszy fakt, że ludzie dążą do tego, by coraz bardziej troszczyć się o środowisko. Stan naszej planety jest bowiem obecnie jednym z najważniejszych wyzwań, jakie przed nami stoją. W końcu Ziemię mamy tylko jedną. Ostatnio wyjątkowo popularną technologią stała się fotowoltaika, a więc całkowicie ekologiczny sposób pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Działa to na prostej zasadzie — kilka urządzeń połączonych ze sobą wystarczy, by zupełnie za darmo czerpać prąd ze Słońca. Dzięki temu nie postępuje degradacja środowiska, a my możemy cieszyć się inwestycją, która bardzo szybko się zwróci. Czy jednak rzeczywiście warto?

Zanim przejdziemy do kwestii czysto technicznych, warto zwrócić uwagę na kilka zalet ekonomicznych. Przede wszystkim, od niedawna instalację fotowoltaiczną można bez problemu odliczyć od podatku  — a trzeba wiedzieć, że mówimy o naprawdę dużej sumie pieniędzy. Co więcej, rynek nieruchomości szczególnie docenia domy, w których zamontowane są panele fotowoltaiczne, ponieważ znacząco podwyższają one ich wartość. Dzięki temu, kiedy przyjdzie pora sprzedaży domu lub przeprowadzki, będziemy mogli zażądać nieporównywalnie więcej pieniędzy. 

Fotowoltaika — kolejne zalety

Posiadanie fotowoltaiki w domu gwarantuje nam, że przez wiele lat nie będziemy musieli martwić się takimi kwestiami, jak chociażby wzrost cen prądu. Będziemy za to mogli z czystym sumieniem powiedzieć sobie, że przyczyniamy się znacząco do poprawy środowiska naturalnego. Dlaczego? Przede wszystkim, energia słoneczna jest zrównoważona i odnawialna. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko że nigdy jej nie zabraknie, w przeciwieństwie do innego rodzaju surowców wydobywanych na przykład z wnętrza Ziemi. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna nie produkuje zanieczyszczeń ani nie wpływa na planetę w jakikolwiek negatywny sposób. Ponadto technologia ta należy do cichych oraz dostępnych praktycznie wszędzie, gdzie w środku dnia zauważalne jest słońce, a więc w prawie każdym miejscu na kuli ziemskiej. 

Fotowoltaika — ile kosztuje?

Choć niezaprzeczalnych wad fotowoltaiki nie jest wiele, to wypada wspomnieć o najbardziej znaczącej — koszt początkowy może wydawać się ogromny. Widełki cenowe są co prawda dosyć szerokie, ale rzeczywiście widząc pierwszy raz cenę, można złapać się za głowę. Należy tu jednak zachować zimną krew zdrowy rozsądek — co prawda inwestycja może wydawać się kosztowna, ale na przestrzeni kilku lat bardzo szybko się zwróci. Ba, już kilka lat później będziemy już cieszyć się z wymiernych, bardzo znaczących oszczędności związanych z energią słoneczną. Przykładowe panele fotowoltaiczne możemy zobaczyć choćby na stronie ekosun.pl —  warto wejść na nią i zorientować się w cenie oraz rodzajach technologii fotowoltaicznej.

Podsumowując, fotowoltaika jest niezwykle opłacalna nie tylko na płaszczyźnie finansowej — choć to niewątpliwie znaczny argument do zaopatrzenia się w tego rodzaju panele. Olbrzymią zaletą jest także ich przyjazność środowisku. Jeśli ktoś nadal się waha, zachęcamy do spojrzenia choćby na przystępny artykuł 5 powodów, dla których warto zainstalować w fotowoltaikę.