Kultura

W nocy, pokorze, trudach, bólu i w milczeniu – tak pokonuje się Ekstremalną Drogę Krzyżową. Od 2008 roku, w każdy Wielki Post, tysiące ludzi decyduje się wyruszyć w tą niepowtarzalną wędrówkę i przeżyć Coś co ich odmieni.

W tym roku, na trasy EDK wyruszą 31 marca.  

W Żywcu EDK rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. św. Floriana w Zabłociu, a po mszy uczestnicy wyruszą na jedną z czterech tras – najkrótsza 33km i najdłuższa 51km która prowadzi do schroniska na Hali Lipowskiej i z powrotem do kościoła w Zabłociu.

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA polega na pokonaniu wybranej trasy w nocy i modlitwie. Każdy uczestnik może pobrać ze strony www.edk.org.pl lub otrzymać od Lidera Rejonu specjalnie przygotowane na tę okoliczność rozważania – w formie książeczki lub w formie mp3.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy

wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich

ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczy ks. Stryczek. – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi

przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

Im trudniej, tym lepiej

- Decydujący jest moment, kiedy zaczyna brakować sił, zwykle nad ranem – tłumaczy ks. Stryczek. – Ludzie zadają sobie wtedy pytanie: Co ja tutaj robię?! Przecież mam wygodne życie, powinienem teraz spać w łóżku, zamiast marznąć i brnąć w śniegu czy błocie. Kto przełamie tę słabość, ma szansę na nowe życie, na zmianę.

Co ciekawe, organizatorzy EDK podkreślają, że im trudniejsze wymagania stawiają uczestnikom i im są wobec nich bardziej stanowczy, tym więcej osób wyrusza w trasę. – To dowód na to, że ludzie w XXI wieku poszukują prawdziwego, autentycznego wyzwania, pełnego doświadczenia – fizycznego i duchowego zarazem. Chcą prawdy i dla jej odnalezienia są gotowi żyć ekstremalnie – dodaje ks.

Stryczek.

 Uczestnicy Żywieckiego EDK mają do wyboru 4 trasy:

  1. św. Floriana – 51km i 2100m przewyższenia
  2. św. Stanisława – 38km i 850m przewyższenia
  3. bł.o. Michała – 41km i 890m przewyższenia
  4. św. Jakuba – 33km i 510m przewyższenia

Rejestracja uczestników na trasy żywieckiego EDK trwają do 29 marca

Więcej informacji, trasy oraz szczegóły dotyczące rejestracji na www.edk.org.pl