Kultura

30 września 2023 Parafialna Orkiestra Dęta „Barka” obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Żabnicy. W drugiej części wydarzenia nie mogło oczywiście zabraknąć koncertu, wspomnień, refleksji, życzeń, podziękowań i… tortu.

Orkiestrę tworzą ludzie z pasją, ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym. Połączyła ich muzyka, a ich wspólne granie daje radość nie tylko im, ale także każdemu, kto ma okazję posłuchać ich gry na żywo.

Wszystkim muzykom z Parafialnej Orkiestry Dętej „Barka” pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za dwadzieścia lat intensywnej działalności artystycznej  oraz zaangażowanie w życie kulturalne i społeczne naszej gminy. Swoją obecnością uświetniliście dziesiątki lokalnych wydarzeń, obchodów świąt państwowych czy uroczystości kościelnych. Sięgając po różnorodny repertuar oraz prezentując swoje aranżacje utworów, nieustannie zachwycacie, poruszacie i pozostawiacie w pamięci niezapomniane wrażenia.

Jubileusz Parafialnej Orkiestry Dętej “Barka” to ogromny sukces każdego z Was. Poprzez swoją pracę i oddanie, godziny prób i koncertów, budujecie zespół, który zasługuje na szacunek i uznanie. Do gratulacji i podziękowań, pragniemy dołączyć życzenia kolejnych owocnych lat działalności, wielu sukcesów, satysfakcji płynącej z muzykowania oraz wszelkiej pomyślności.

 Parafialna Orkiestra Dęta „Barka” z Żabnicy powstała przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej z inicjatywy ks. Arkadiusza Talika przy ogromnym wsparciu pani Wiktorii Jadwigi Kupczak.

We wrześniu 2003 roku zaczęto robić nabór do zespołu wśród dzieci i młodzieży z Żabnicy. Przesłuchaniem zajął się kapelmistrz Karol Piątek, który jednocześnie zgodził się prowadzić orkiestrę. Premiera zespołu nastąpiła po pół roku od jej założenia, w kwietniu 2004 roku w Święto Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy to zespół uświetnił procesję eucharystyczną wokół kościoła oraz Mszę Świętą Rezurekcyjną.

Pierwszym kapelmistrzem był Karol Piątek, który sprawował tę funkcję od 2003 do połowy 2011 roku. Od września 2011 r. kapelmistrzem był Mariusz Płonka. Od roku 2023 pieczę nad orkiestrą pełni Łukasz Matuszek -  absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Rowickiego w Żywcu oraz Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu.

Od stycznia 2014 roku koordynacją działania Parafialnej Orkiestry Dętej „Barka” zajęli się członkowie orkiestry wraz z panem Januszem Kanikiem.

Od momentu powstania orkiestra uświetnia uroczystości parafialne, gminne, koncertuje w wielu miastach Polski, a także wyjeżdża poza jej granice.