Kultura

XXI Dożynki Województwa Śląskiego odbyły się w tym roku w Jeleśni. Rolnicy podziękowali za tegoroczne obfite plony podczas mszy sprawowanej przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej biskupa Romana Pindla. Po nabożeństwie rozpoczęła się zabawa przy dźwiękach muzyki góralskiej oraz prawdziwa uczta przygotowana przez Urząd Gminy w Jeleśni oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jeleśnia.

Szacunek dla ziemi

Wydarzenie rozpoczęło się barwnym korowodem dożynkowym, z pocztami sztandarowymi, rolnikami, góralami oraz przedstawicielami gmin z powiatu żywieckiego, parlamentarzystami i reprezentantami zarządu województwa śląskiego. Korowód przeszedł na plac przy siedzibie Urzędu Gminy Jeleśnia, gdzie odprawiona została plenerowa msza święta w oprawie góralskiej. Starostami tegorocznych dożynek byli Jan Klimczak i Ewa Gawlas, którzy złożyli chleb dożynkowy na ołtarzu i przekazali dożynkowy wieniec.
Biskup Pindel podczas kazania podkreślił znaczenie pracy rolników i trud, jaki wkładają w to, by ziemia rodził obfite plony. Duchowny zaznaczył, że praca na roli przynosi dobre owoce gdy gospodarz pracuje efektownie i w zgodzie z naturą. Czynienie sobie ziemi poddaną powinno przebiegać w szacunku dla środowiska naturalnego, co pozwala na to, by świat był człowiekowi przyjazny – podkreślił bp. Roman Pindel. Jednocześnie w swojej przemowie ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przypomniał znaczenie dożynek, wagę tych obchodów i zmiany w rodzaju świętowania, jakie miały miejsce w Polsce. Po błogosławieństwie nastąpiła ceremonia dzielenia chleba.

Szacunek i wsparcie dla rolników

O szacunku do pracy rolników i wsparciu, jakim są obejmowani mówił w swojej przemowie marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Marszałek zaznaczył, że dożynki są świętem, podczas którego nie tylko rolnicy dziękują za plony, ale także jest to dziękczynienie za trud ich pracy dla społeczeństwa. Chełstowski przypomniał, że rolnictwo jest bardzo ważną gałęzią przemysłu w województwie śląskim. Marszałek przekazał również ważne odznaczenia: Zasłużony dla Rolnictwa oraz honorowe odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Dyplomy otrzymali bacowie i hodowcy owiec. Rozstrzygnięto także Konkurs Wieńców Dożynkowych. Wiele wzruszeń towarzyszyło podczas uhonorowania pracy dla Gminy Jeleśnia dla Kazimierza Płazy.

Dobra zabawa i smakowita uczta

Po mszy rozpoczęła się zabawa przy dźwiękach muzyki góralskiej. Na scenie wystąpiły:

  • Ognisko Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec
  • Zespół Regionalny Góralskie Nutki z Pewli Wielkiej
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Wisła z Wisły
  • Zespół Regionalny Romanka z Sopotni Małej
  • Zespół Pieśni i Tańca Jodełki z Radziechów
  • Kapela Góralska Romanecka
  • Kapele Góralska Spod Tonecnika


Gwiazdą wieczoru był zespół Krywań, który porwał publiczność do zabawy i wspólnego tańca przed sceną. Zabawa zakończyła się przy występie zespołu Echo Band.
Goście, którzy odwiedzili XXI Dożynki Wojewódzkie w Jeleśni mogli spróbować wyjątkowych dań, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z tereny Gminy Jeleśnia oraz skosztować mięsa z kity wieprzowej z kiszoną kapustą, które przygotował Urząd Gminy w Jeleśni. Dożynkom towarzyszył też szereg imprez towarzyszących – można było obejrzeć wystawy wieńców dożynkowych, sprzętu rolniczego, pokazy dawnych prac przy gospodarstwie: m.in. pokaz przędzenia wełny oraz obrzędów pasterskich. Nie lada atrakcją dla najmłodszych były liczne stoiska, na których dzieci mogły otrzymać darmowe upominki a także mini zoo, gdzie można było zobaczyć m.in. gęsi, kury, świnie i kozy.

Mimo prognoz zapowiadających na niedzielę 29 sierpnia intensywne opady deszczu, dożynkom w Jeleśni dopisała dobra pogoda, a opady deszczu rozpoczęły się po zakończeniu wydarzenia – jak podkreślali goście imprezy – był to najlepszy dowód sympatii dla rolników, jaką cieszą się u Pogody i Boga.
Uczestnicy dożynek mogli skosztować w ramach degustacji dań regionalnych przyrządzonych przez gospodynie z różnych stron Żywiecczyzny, obejrzeć wystawy wieńców dożynkowych, drobnego inwentarza, a także dawnego sprzętu gospodarstwa rolnego.