Kultura

Muzeum Miejskie w Żywcu organizuje wystawę obrazów, których autorem jest PAVOL RUSKO.


Spotkanie z autorem odbędzie się dnia 17 września o godz. 16.00. w Starym Zamku w salach wystaw czasowych.

Wystawa „Aksamitne Tło” jest prezentacją moich najnowszych obrazów. Moim szczerym życzeniem jest dostarczenie widzowi przeżyć wynikających z kontrastu pomiędzy charakterystycznymi wnętrzami zamku w Żywcu a wyrazistym kolorem moich obrazów, których treść interpretowana jest za pomocą abstrakcji geometrycznej.
W tytule wystawy „Aksamitne Tło” zaszyfrowane są dwa znaczenia.
Pierwsze odnosi się do mojego artystycznego warsztatu ukształtowanego przez tkaninę. Uczyłem się jej w liceum, ale także na studiach w ASP. Zafascynowało mnie przeplatanie się osnowy i wątku
w tkaninach - to prostokątne skrzyżowanie linii i powierzchni występuje w prawie każdym moim obrazie. Dla mnie poziom to komunikacja z ludźmi, a pion – komunikacja z Bogiem.
Druga znaczenie to „aksamitność” - miękkość otoczenia zamku (łuku w sali wystawowej, pozostałości odsłoniętych malowideł ściennych, ich stonowany kolor oraz wyraźna struktura widoczna na tynku).
Mój język artystyczny oparty na tradycji abstrakcji geometrycznej i sztuki optycznej jest na pierwszy rzut oka prosty, ale kiedy przyjrzymy się bliżej obrazom, możemy odkryć kilka warstw znaczeniowych, które korespondują z ich tytułami. Obrazy charakteryzują się optymistycznymi kolorami z silną harmonią tonów. Na niektórych czystość powierzchni kontrastuje z ręcznie rysowanymi z rozmachem arabeskami, rysunkiem lub perforacją powierzchni.

Zdjęcie: Dario Film