Kultura

11 kwietnia - już po raz dwunasty Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka przeprowadził Dyktando Gwarowowe im. Renaty Madejczyk „Nigdy nie zaginie górolskie godanie”.

Wartość gwary tkwi nie tylko w jej lingwistycznych aspektach, ale również w społecznych, kulturowych i artystycznych wymiarach, które wspólnie tworzą bogactwo naszego języka i dziedzictwa kulturowego. Gwara jest nieodłącznym elementem lokalnej kultury i tożsamości. Poprzez jej używanie wyraża się przynależność do danego regionu, jego historii i tradycji. Gwara stanowi nośnik historii i doświadczeń społeczności.

Konkurs gwary „Nigdy nie zaginie górolskie godanie”- jedyny w takiej formie na terenie naszego powiatu - ma na celu upowszechnianie kultury języka gwarowego i dbałość o jego zachowanie, kształcenie umiejętności posługiwania się gwarą występującą na terenie naszej gminy, zainteresowanie młodego pokolenia językiem, kulturą i historią swojego regionu oraz ukazanie tkwiącego w nich piękna i bogactwa.

Ogromnie cieszy nas zainteresowanie Dyktandem Gwarowym. Blisko pięćdziesięciu uczestników – uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z gminy Węgierska Górka, ale również z okolicznych gmin – przystąpiło do konkursu. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentować się w dwóch częściach: pisemnej i ustnej.

Z całego serca dziękujemy naszemu jury: Jolancie Trzeciak, Grażynie Feil, Tomaszowi Motyce, Marcinowi Biegunowi oraz Piotrowi Motyce. To ludzie z pasją, folklor jest bliski ich sercom i obecny w ich życiu na co dzień. Dziś mieli oni okazję oceniać prezentacje uczestników, co nie było łatwym zadaniem - informuje OPG.

Podsumowanie odbędzie się 1 maja 2024 o godzinie 16.00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka.