Kultura

23 kwietnia w Rychwałdzie w gminie Gilowice, przy dźwięku trombit i instrumentów pasterskich rozpoczął się sezon pasterski w województwie śląskim. Za organizację tego ważnego wydarzenia były odpowiedzialne trzy sąsiadujące ze sobą gminy z powiatu żywieckiego - Gilowice, Łękawica i Ślemień. 

 Do Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej przybyli m.in. bacowie oraz juhasi z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego, parlamentarzyści, samorządowcy, twórcy ludowi, rzemieślnicy, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich oraz turyści. Owce, które były bez wątpienia najważniejsze w tym dniu, zostały przepędzone z Jeleśni. Sezon na wypas owiec trwa w naszym regionie "od śniega do śniega" - powiedział baca Piotr Chrząszcz z Jeleśni. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świetą w oprawie góralskiej, po zakończeniu której rozpoczęła się modlitwa i obrzędy w kosorze, gdzie mieszały się owce oraz zostały poświęcone. Kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel udzielił zebranym błogosławieństwa.

W części artystycznej na scenie można było podziwiać występy dzieci, podopiecznych Fundacji Braci Golec oraz Kapeli Wałasi, Grupy Śpiewaczej KGW ze Ślemienia, Kapeli spod Czoha wraz z Małą Kapelą Jaworki.  Wydarzenie zakończyło się koncertem zespołu Psio Crew. Podczas wydarzenia można było również przyjrzeć się efektom pracy oraz pracy rzemieślników - przędzeniu wełny owczej na kołowrotku, kaletnictwu wytwarzaniu instrumentów pasterskich, rzeźbiarzom oraz pszczelarzom. Ponadto na stoiskach można było zakupić rękodzieło, miody, sery oraz spróbować przysmaków przygotowanych przez Przedstawicielki kół Gospodyń Wiejskich z gmin, które zadbały o bardzo dobrą organizację całego wydarzenia.