Kultura

W niedzielę 4 października przy kościele pw. św. Wojciecha w Jeleśni odsłonięto wystawę "Karol Wojtyła na turystycznym szlaku".

Podczas odsłonięcia wystawy odprawiono Mszę Św. w intencji mieszkańców Gminy Jeleśnia. Po mszy odbył się również koncert podopiecznych Fundacji Braci Golec. Przypomnijmy, że rok 2020 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Świętego Jana Pawła II. Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. "Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem +Solidarności+, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne" - czytamy w uchwale.

Wystawa "Karol Wojtyła na turystycznym szlaku" zaprezentowana w Jeleśni jest efektem współpracy Urszuli Własiuk, prezes Fundacji "Szlaki Papieskie", oraz dr. Jerzego Horwata i dr Bernadetty Szarzyńskiej z Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczelnia chciała w ten sposób uczcić kanonizację swojego pierwszego doktora honoris causa. "Wystawa, którą prezentujemy, nawiązuje w większej części do szczególnego okresu w życiu Karola Wojtyły, kiedy przemierzając turystyczne szlaki, miał, jak sam mówił, „jakby lepszy kontakt z Panem Bogiem”. W pięknie przyrody widział przyszły papież moc Stwórcy. Warto zatem spojrzeć na miejsca, które odwiedzał, jego oczami" - informują władze Gminy Jeleśnia.