Kultura

Właśnie trwa obóz EtnoWolontariat w Rajczy, gdzie grupa wolontariuszy wciela się w rolę etnografów i chodząc po miejscowościach w Beskidzie Żywieckim przeprowadza wywiady z najstarszymi mieszkańcami wsi.

Podczas wywiadów poznają niesamowite historie, które przenoszą w życie przedwojennych wiosek. Wspominane są dawne zwyczaje, ciekawe wydarzenia i miejsca. Opowiadane historie przenoszą w życie dawnej wsi, pracy w gospodarce a nawet wspominany jest smak cukierków z odpustu po wojnie.

Szczególną uwagę zwraca się również na architekturę wsi, zachowane budownictwo drewniane i zdobnictwo domów. Do tematu architektury wprowadziła wizyta w EtnoParku w Ślemieniu, gdzie uczestnicy obozu poznali typowe żywieckie zdobnictwo.

W trakcie obozu przeprowadzane są także ciekawe są prelekcje prowadzone przez specjalistów: Przemysława Ficka – o architekturze drewnianej, Dorotę Gryglak- znawczyni gwary górali żywieckich Barbarę Rosiek z działu etnograficznego muzeum żywieckiego. Rafał Bałaś i Marta Matuszna- Wejchenig opowiadają o tradycyjnych melodiach i instrumentarium.

Specjaliści pomagają uczestników obozu przetwarzać i archiwizować zebrane materiały. Z powstałych zbiorów powstanie portal – Archiwum Ludowe

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa- Wolontariat dla dziedzictwa