Kultura

Już w najbliższy weekend odbędą się dwa premierowe spotkania z Szymonem J. Wróblem dotyczące jego najnowszej książki „ZAWIESZENI, o zganionych i ludziach którzy ich szukają.”.

Pierwsze odbędzie się w sobotę, o godz. 16, w Fili Gminnej Biblioteki Publicznej w Twardorzeczce (Gmina Lipowa, budynek z Zielonym Muralem), drugiej w niedzielę o tej samej porze w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Wstęp na spotkania bezpłatny.

Podczas zarówno jednego jak i drugiego spotkania nie zabraknie gości specjalnych m.in. znanego profilera Bogdana Lacha, który gościć będzie w Twardorzeczce.

Spotkania poprowadzi Łukasz Wojtusiak (RMF Classic, „Alfabet Wojtusika”)

 W Polsce zgłasza się średnio 31 osób zaginionych dziennie.

Roczne statystyki mówią o 13 a nawet 20 tysiącach, w tym od 2 do nawet 7 tys to zaginięcia dzieci.

Aż 80% zgłoszeń ma szczęśliwy finał, ale ok 4 tysięcy osób zniknęło i do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało.

 Dwa dni po zapowiedzi, na miesiąc przez premierą, książka trafiła na listę bestsellerów Empiku w kategorii reportaże.

Opis książki:

Ania wracała ze szkolnej zabawy. Bruno wyjechał na wymarzone wakacje do Indii. Joanna wybrała się w góry, a Paweł chciał spotkać się z rodziną. To, co ich łączy, to fakt, że nigdy nie dotarli do domu.

Co roku w Polsce ginie ponad dziesięć tysięcy osób. Wychodzą z domu, ze szkoły czy pracy, wyjeżdżają na wakacje i znikają bez śladu – chociaż wydaje się to nieprawdopodobne. Szymon J. Wróbel podejmuje trud dotarcia do rodzin osób zaginionych i wysłuchania ich przejmujących historii – o bliskich, którzy jakby zapadli się pod ziemię, mnożących się pytaniach bez odpowiedzi oraz nadziei, która nigdy nie gaśnie.

Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają to jednak nie tylko zbiór bolesnych ludzkich historii, które mogłyby stać się inspiracją dla niejednego kryminału. To również rozmowy z osobami, które dzięki swojej wiedzy, pasji i zaangażowaniu pomagają rozwikłać zagadki zaginięć. O tym, jak to możliwe, że człowiek znika bez śladu, i o metodach poszukiwań, a także o przypadkach, których nie udało się wyjaśnić, opowiadają m.in. wybitny profiler, ekspert w dziedzinie poligrafii czy członkowie grup poszukiwawczo-ratowniczych i słynnej jednostki Archiwum X.

To pozycja obowiązkowa dla osób, które kiedykolwiek pomyślały: „Zaginięcia? Mnie to nie dotyczy!”.