Kultura

W Gminie Lipowa, powstał komiks dla młodzieży i dorosłych pt. „Bronka Nietypowa i jakby Lipowa”. Bohaterką jest „Lipowska Śliwka Bronka”, która w nietypowy sposób zwraca uwagę na szereg ekologicznych tematów. Pierwsze 100 osób które do końca tygodnia pojawią się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, może odebrać egzemplarze tego komiksu bezpłatnie.

 To pierwsza taka inicjatywa w rejonie, której bohaterką jest sympatyczna postać, nawiązująca do historii i tradycji gminy, a wykorzystywana od kilku lat w szeregu akcji. Komiks udało się zrealizować, dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Tym projektem gmina chce również przypomnieć formę jaką jest komiks.

A warto zaznaczyć, że historia komiksu w Polsce sięga początków XX wieku. Pierwsze polskie komiksy pojawiły się na łamach prasy około 1920 roku. Jednym z pionierów był Henryk Jerzy Chmielewski, twórca popularnego cyklu komiksowego "Tytus, Romek i A'Tomek", który zadebiutował w 1957 roku. W latach 60. i 70. komiksy zyskiwały na popularności, a powstałe wówczas seriale, takie jak "Kajko i Kokosz" autorstwa Janusza Christy czy "Kapitan Żbik" Bohdana Butenki, zdobyły szerokie grono czytelników. W okresie PRL-u komiksy były również wykorzystywane do przekazywania treści propagandowych. Po transformacji ustrojowej w 1989 roku rynek komiksowy w Polsce zaczął się rozwijać, a nowe tytuły zaczęły pojawiać się zarówno w prasie, jak i w formie albumów. Obecnie polska scena komiksowa rozwija się dynamicznie, a twórcy zdobywają uznanie zarówno na rodzimym, jak i międzynarodowym rynku.

Autorem komiksu w Gminie Lipowa pt. „Bronka Nietypowa i jakby Lipowa”, jest Szymon Teluk:

Artysta ur. 1981; malarz, rysownik, ilustrator. Jako twórca ilustracji i komiksu posługuje się głównie piórkiem i kolorem nakładanym w programie graficznym. Jego prace są regularnie prezentowane podczas wystaw i spotkań autorskich w Polsce i za granicą.

Tworzy także w technice olejnej. W przeciwieństwie do autorskich cykli malarstwa i rysunku, które balansują na granicy abstrakcji i minimalizmu, jego ilustracja jest figuratywna i narracyjna, powstaje często w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych.