Kultura

Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka zaprasza na wernisaż wystawy Haliny Woreckiej „Mój beskidzki świat”, który odbędzie się 28 października 2023 o godzinie 17.00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka.

Wystawa została stworzona w hołdzie leśnikom powieszonym przez Niemców 3 września 1943 r. w Żabnicy oraz wszystkim pracownikom leśnym, którzy złożyli swoje życie w walce o wolną ojczyznę.

Pani Halina Worecka całe życie blisko była związana z Kamesznicą, od 8 lat mieszka w Węgierskiej Górce. Dorastała w wielopokoleniowej rodzinie leśników, stąd jej ogromne zamiłowanie do lasu i dzikiej przyrody. Malarstwem interesowała się od dziecka, jednak dopiero po przejściu na emeryturę powróciła do pasji z młodzieńczych lat. W 2011 r. dołączyła do grupy plastycznej przy uniwersytecie Trzeciego Wieku przy ATH w Bielsku-Białej, gdzie do 2018 r. rozwijała swoje umiejętności pod okiem prof. Ernesta Zawady. Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miała także wystawę indywidualną o tematyce łowieckiej i przyrodniczej. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich. Otrzymała m.in. I nagrodę w XVIII Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka (2012), I nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie Nieprofesjonalnym im. Emilii Michalskiej (2013). Najczęściej przenosi na płótno otaczającą ją okolicę, dziką przyrodę i martwą naturę. Specjalizuje się w technice olejnej, rzadziej stosuje technikę akrylową i akwarelę.

Wernisaż wystawy uświetni koncert dwóch niezwykle utalentowanych artystek: Katarzyny Gacek Dudy oraz Małgorzaty Komorowskiej.

Katarzyna Gacek Duda to flecistka, multiinstrumentalistka, pochodząca z Beskidów kompozytorka zakresu fletowej muzyki etnicznej. Muzyk klasyczny. Koncertuje w Polsce i na świecie. Twórca następujących projektów: Królestwo Beskidu, EuroAzjan, Flutes Melodies of Nations, Polifonia Flecistyki Etnicznej, Mozaika Dźwięków Oddechem Malowana. Autorka bezprecedensowej etnicznej ornamentyki na flet poprzeczny. Angażuje się w popularyzowanie wiedzy o fletach etnicznych świata poprzez warsztaty, spotkania, audycje muzyczne i fletowe prelekcje.

Małgorzata Komorowska to harfistka, koncertująca solowo oraz z wybitnymi zespołami. Wszechstronny muzyk prowadzący wielokierunkowe działania artystyczne, pedagog, terapeuta muzyką. Artystka o doświadczeniu koncertowym zarówno klasycznym jak i łącząca klasykę z jazzem i muzyką rozrywkową. Dokonuje autorskich aranżacji, kompozycji i improwizacji harfowych.

Zapowiada się bardzo inspirujące i klimatyczne wydarzenie. Na pewno będzie to niezapomniany wieczór wypełniony artystycznymi doświadczeniami.